Kierunek

Informatyka

Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Wydział: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Typ studiów: studia II stopnia
Język: polski
Czas trwania: 1,5 roku - 3 semestry
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: magister
Terminy rekrutacji: 19 maja - 14 lipca 2025 r.


https://rekrutacja.pm.szczecin.pl/uploads/courses/informatyka.jpg

Rekrutacja trwa od 19 maja do 14 lipca 2025 r.

Ogłoszenie listy "zakwalifikowanych do przyjęcia" nastąpi 16 lipca 2025 r. Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji ponownie logując się na stronie IRK.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia" składają komplet papierowych dokumentów do dnia 25 lipca 2025 r. - szczegóły >> patrz zakładka Dokumenty.

Rekrutację na studia przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, która podejmuje decyzje w sprawach przyjęcia na studia. Komisja tworzy listę rankingową dla danego kierunku studiów. Na studia zostają przyjęte – w ramach limitu miejsc – osoby, które uzyskały najlepsze oceny ukończenia studiów pierwszego stopnia i spełniły warunki formalne.

Kryteria formalne

Do przyjęcia na studia 2 stopnia na Politechnice Morskiej w Szczecinie wymagane są ukończone studia 1 stopnia na danym lub pokrewnym kierunku.

Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Login.aspx  ponownie logując się do systemu.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów.

Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.

Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
 
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej w roku akad. 2025/26 - PDF

Opis

Program studiów drugiego stopnia na kierunku informatyka jest skierowany do osób ambitnych, którzy szukają rzetelnej wiedzy z ogromną dawką praktyki i to "praktyki bez zbędnego gadania". Studia mogą podjąć absolwenci studiów inżynierskich na kierunku informatyka lub pokrewnym.

W ramach studiów, które trwają 1,5 roku (3 semestry) studenci uczestniczą w serii zajęć przedmiotów ogólnych i kierunkowych oraz – od drugiego semestru - w zajęciach ukierunkowanych na praktyczne poznanie wybranego przez siebie modułu specjalnościowego.

Przedmioty ogólne mają m. in. za zadanie rozwinąć w studentach umiejętności „miękkie”. Z tego też powodu pojawia się tu efektywne kierowanie zespołem i projektem. Podejmowane są także tematy z przedsiębiorczości startup-ów i ochrony własności intelektualnej. Moduł języka obcego na poziomie C1 uczy głównie zawodowego słownictwa informatycznego, niezbędnego do pracy przy najnowszych rozwiązaniach software-owych.

Moduł przedmiotów kierunkowych zajmuje się przede wszystkim programowaniem na jeszcze wyższym poziomie niż ten, który dostępny był na studiach inżynierskich. Pojawiają się cykl zajęć z programowania wieloplatformowego, a także dwa przedmioty: elektronika/Internet Rzeczy oraz sztuczna inteligencja. Przedmioty te mają za zadanie nie tylko wyrównać poziom wiedzy osób kończących wcześniej różne uczelnie, ale także pomóc w wyborze obieralnego modułu przedmiotów specjalnościowych. Liczba godzin wykładowych jest zminimalizowana na rzecz zajęć praktycznych.

Program studiów 2 stopnia na kierunku informatyka

Specjalność

Do wyboru są trzy moduły specjalnościowe:

  • programowanie,
  • sztuczna inteligencja
  • Internet Rzeczy (IoT)

Każdy z tych modułów jest mocno sprofilowany pod kątem przygotowania przyszłych absolwentów do konkretnego zawodu i zawiera w sobie wiele zajęć o charakterze projektowym.

Moduł programowania oferuje studentom wszystko co jest związane z szeroko pojętym programowaniem, od projektowania interfejsów użytkownika, przez kodowanie i kompresje danych, techniki testowania, budowę kompilatorów, przez programowanie w chmurze i techniki optymalizacji kodu oraz co oczywiste, po zarządzanie projektem informatycznym i modelowanie systemów.

Moduł sztucznej inteligencji to wszystko to, co potrzebne jest w budowaniu współczesnych systemów AI. Tematyka zajęć obejmuje takie elementy jak: budowanie systemów decyzyjnych, wykorzystanie sieci neuronowych, głębokie uczenie maszynowe, wykorzystanie chmur obliczeniowych, ale także programowanie robotów, widzenie maszynowe, wykorzystanie systemów rozszerzonej rzeczywistości i systemy rozumujące mowę człowieka. To też eksploracja wiedzy, pozyskiwanie danych z serwisów społecznościowych i wykorzystanie hurtowni danych.

Moduł budowania systemów Internetu Rzeczy łączy elektronikę z programowaniem w sprzęcie. Jest to jedna z najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności. Studenci poznają techniki kodowania danych, wykorzystania układów reprogramowalnych, projektowania i wdrażania skalowalnych systemów IoT, od inteligentnych ubrań po inteligentny dom, techniki programowania gestów, motion capture, po zaawansowane techniki testowania i optymalizacji, w tym pod kątem chmur w IoT.

Zwieńczeniem procesu kształcenia jest obrona pracy magisterskiej i otrzymanie tytułu magistra inżyniera.

Argumenty

Proponowane studia mają unikatowy charakter nastawiony na rozwijanie i doskonalenie umiejętności praktycznych. W trakcie jego tworzenia, autorzy opracowali zestaw zajęć, w których sami chcieli by uczestniczyć gdyby znów mieli okazję studiować. W programie kształcenia na kierunku informatyka na Politechnice Morskiej nie ma elementów zbytecznych – czeka na Was sama praktyka. Bezkompromisowe przygotowanie do podjęcia ambitnych i innowacyjnych wyzwań w pracy zawodowej.

Praca

Absolwenci po ukończeniu studiów informatycznych 2 stopnia na Politechnice Morskiej mają rynkowo celowane, doskonale opanowane umiejętności i mogą z powodzeniem znaleźć zatrudnienie w następujących obszarach:

  • programowanie systemów informatycznych
  • programowanie systemów webowych
  • programowanie symulatorów i gier
  • testowanie oprogramowania
  • projektowanie systemów informatycznych
  • administrowanie sieciami komputerowymi
  • projektowanie i administrowanie bazami danych
  • projektowanie systemów wbudowanych i Internetu Rzeczy
  • grafika komputerowa
należy dostarczyć oryginały dokumentów rekrutacyjnych - infografika

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie: 

(pliki do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia.
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Poświadczoną przez Uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą, musi on uprawniać kandydata/kę do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany. Kandydaci zobowiązani są złożyć oryginał dyplomu opatrzony apostille lub zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej).*
  4. Poświadczoną przez Uczelnię kopię suplementu.
  5. Dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik (co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.

  6. Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
  7. Klauzulę informacyjną RODO.
  8. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/ kurierem - po przyjęciu na studia).
* O przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów za granicą w rozumieniu art. 326 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.



Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online

Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu dokumentów papierowych.

Papierowe dokumenty rekrutacyjne należy dostarczyć do dnia 25 lipca 2025 r.:
osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej 
  • ul. Wały Chrobrego 2, Szczecin, pok. 33 w holu głównym, pon. - pt. w godz. 8 - 15 lub pok. 174, pon. - pt. w godz. 9 - 14
Politechnika Morska w Szczecinie, wejście do budynku

lub za pośrednictwem operatora pocztowego / firmy kurierskiej

na adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin

 

Pliki do pobrania

Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF
Ankieta OSOBOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej - PDF
Przedmioty obieralne dla kierunku informatyka II stopnia - PDF
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF

Opłata rekrutacyjna: 85 zł.

Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie: 
Bank Pekao S.A.  91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW

Opłaty za studia: 
  • obywatele polscy – 0 zł
  • cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 8 000 zł/rok 
  • cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce  (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 0 zł.

Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł.  W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna: od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 14:00.

Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
Budynek Politechniki Morskiej w Szczecinie widok frontu z ulicy Wały Chrobrego

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna
ul. Wały Chrobrego 1-2, pok. 174, pon. - pt.  w godz. 9 - 14

e-mail: di@pm.szczecin.pl
tel. :+48 91 48 09 871
tel. kom.: +48 695 882 675 

Dziekanat
Studia stacjonarne i niestacjonarne
+48 91 48 09 893,
+48 91 48 09 894,
+48 91 48 09 871.