Kierunek
Nawigacja

Typ studiów: studia II stopnia
Język: polski
Czas trwania: 2 lata
Forma: Studia niestacjonarne
Tytuł: magister
Terminy rekrutacji: Rekrutacja trwa od 15.05.2023- 23.02.2024

Rekrutacja trwa od 15.05.2023 r.- 23.02.2024 r.
Opis
Studia na kierunku nawigacja – prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych w kształceniu najlepszych inżynierów XXI wieku, nowoczesnych laboratoriów i symulatorów, a także statku badawczo-szkoleniowego Nawigator XXI. Baza dydaktyczna i programy kształcenia spełniają wymagania międzynarodowych standardów, a uzyskany dyplom ukończenia studiów i kolejne dyplomy morskie uznawane są na całym świecie bez konieczności ich nostryfikacji. Nawigacja jest kierunkiem mundurowym - mundur dostarcza Politechnika Morska. Zobacz jak wyglądają umundurowani studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego.
Studia przygotowują do pracy w bardzo szerokim sektorze światowej gospodarki morskiej. Zdobywane doświadczenia praktyczne w najpotężniej dofinansowanym i rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii pozwolą studentom i absolwentom kierunku nawigacja nabyć i wykształcić umiejętności szybkiego reagowania i dostosowania się do zmian na rynku pracy.
Zanim systemy satelitarne trafiły do powszechnego użycia na lądzie, wykorzystywali je w swojej pracy na statkach marynarze. Pierwsze prototypy komputerów zaprzęgnięte były w nauce do obliczeń przepowiedni pływów astronomicznych, które na co dzień analizują nawigatorzy.
Morskie farmy wiatrowej to już codzienność w pracy nawigatora. Twoi koledzy będą układali światłowody w sieci miejskiej, Ty połączysz nimi kontynenty pracując na statku, który układa kable na dnie oceanów. Poznacie potężną siłę natury jaką tworzą morza i oceany, zwiedzicie wiele krajów, będziecie pracowali w międzynarodowych zespołach, wśród ludzi różnych kultur i języków. Rozłóż skrzydła, podejmuj wyzwania i realizuj marzenia albo wybierz mocną, prostą ścieżkę z „nogami na ziemi” - wszystkie te zamierzenia są możliwe do realizacji pod jednym warunkiem – wybierz właściwy kierunek studiów – nawigację.
👉 Program studiów na kierunku nawigacja
👉 Charakterystyka kierunku na stronie Wydziału Nawigacyjnego
👉 Więcej o studiach na kierunku nawigacja i specjalności ratownictwo
Dlaczego warto
- Kierunek otwiera drzwi do dynamicznego, międzynarodowego rynku pracy z możliwością wyboru regionów, firm, jednostek i okresów zatrudnienia
- Większość absolwentów w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów rozpoczyna szybki awans na rynku pracy.
- Dzięki tym studiom karierę zbudujesz na morzu i szeroko wokół morza, a na lądzie we własnym kraju - dom i rodzinę.
- Przyszła praca jest wymagająca, niełatwa, ale jest życiowym wyzwaniem dającym wiele satysfakcji, a przede wszystkim - właściwą gratyfikację. Kształtuje charaktery, umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian i potrzebę samokształcenia.
- Absolwenci uzyskują dyplom uznanej uczelni morskiej, kształcącej zgodnie z międzynarodowymi standardami.
- Doświadczona kadra morska w gronie nauczycieli akademickich zapewnia praktyczny aspekt podejścia do wiedzy i umiejętności.
- W czasie trwania studiów studenci mają płatne staże, praktyki i przechodzą wiele specjalistycznych kursów i szkoleń, które otwierają im drogę do najlepszych pracodawców.
- Studiujesz w atrakcyjnym mieście, w uczelni o ponad 75-letniej tradycji i najlepszym kampusie akademickim miasta (uczelnia, akademiki, biblioteka i czytelnie, pływalnia, kluby, teatry, kino, i parki, a także centra zakupowe – wszystko w promieniu półtora kilometra).
- 👉👉 Przeczytaj wywiady z naszymi absolwentami
Praca
Absolwenci kierunku nawigacja mogą pracować nie tylko w sektorach gospodarki morskiej, ale także odnajdą możliwości zatrudnienia w innych branżach współczesnego rynku pracy.
W szczególności mogą pracować jako:
- marynarze poziomu operacyjnego i zarządzania (oficerowie i kapitanowie) na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, krajowej i śródlądowej
- marynarze i pracownicy sektora offshore, wydobywczego i produkcyjnego, w tym zasobów energii odnawialnej,
- w sektorze usług morskich: holowniczych, serwisowych, budowy i utrzymania dróg wodnych i portów,
- oficerowie i kapitanowie nowoczesnej floty rybołówstwa morskiego oraz nowoczesnych hodowli morskich,
- oficerowie i kapitanowie floty pasażerskiej (na promach, morskich i oceanicznych statkach pasażerskich, a także komercyjnych jachtach pełnomorskich),
- pracownicy służb hydrograficznych, straży granicznej, ratownictwa morskiego i wodnego,
- pracownicy pilotażu morskiego, brzegowych stacji kontroli i zarządzania ruchem statków,
- po zdobyciu stosownego doświadczenia morskiego, jako konsultanci ds. technicznych, eksperci w zakresie operacji ładunkowych i rozliczeń statków
- pracownicy instytucji klasyfikacyjnych i ubezpieczycieli,
- eksperci w zakresie technicznego wyposażenia statków,
- znajdują również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej oraz jako kadra zarządzająca firm żeglugowych i agencji pośrednictwa pracy na morzu.
Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:
(pliki do pobrania poniżej)- Podanie o przyjęcie na studia.
- Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
- Oryginał lub kopię dyplomu ukończenia studiów - do poświadczenia przez Uczelnię (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą, musi on uprawniać kandydata do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany. Kandydaci zobowiązani są złożyć oryginał dyplomu opatrzony apostille lub zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej).*
- Kopię suplementu - do poświadczenia przez Uczelnię.
- Dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm (fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, głowa w lewym półprofilu z widocznym całym lewym uchem, równomiernie oświetlona twarz) oraz w formie elektronicznej (jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
- Klauzulę informacyjną RODO.
- Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/ kurierem - po przyjęciu na studia).
- (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).

Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online.
Uwaga! Należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej do końca okresu rekrutacji, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!
Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą lub kurierem, liczy się data nadania przesyłki.Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- umieszczając dokumenty w skrzynce w budynku przy ul. Wały Chrobrego 1-2 lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej
na adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
Pliki do pobrania
Ankieta dla kandydatów na studia | ![]() |
Ankieta osobowa. | ![]() |
Podanie o przyjęcie na studia. | ![]() |
Klauzula informacyjna Rodo. | ![]() |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
wpłaty można dokonać w kasie uczelni lub na konto Politechniki Morskiej w Szczecinie:Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW
Opłata za naukę:
- obywatele polscy – 3.600 zł
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 8.000 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 3.600 zł
kasa czynna : pon-piątek 10:14
Wydział Nawigacyjny
Politechnika Morska w Szczecinie
70-500 Szczecin
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
dostępna w pokojach 127, 129, 130 i 131.
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
Dziekanat:
91 48 09 355 ,
91 48 09 358,
91 48 09 354,
91 48 09 578
Rekrutację na studia przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.am.szczecin.pl/Login.aspx ponownie logując się do systemu.Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwyklym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną komisji rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji, za pośrednictwem komisji rekrutacyjnej (dotyczy obywateli polskich).
Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji (dotyczy cudzoziemców).