Kierunek

Geoinformatyka

Wydział Nawigacyjny
Wydział: Wydział Nawigacyjny
Typ studiów: studia II stopnia
Język: polski
Czas trwania: 1,5 roku
Forma: Studia niestacjonarne
Tytuł: magister
Terminy rekrutacji: 27.01.2025 r. - 14.02.2025 r.


https://rekrutacja.pm.szczecin.pl/uploads/courses/geoinformatyka.jpg

Rekrutacja trwa od 27 stycznia do 14 lutego 2025 r.

Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca okresu rekrutacji. 

Rekrutację na studia przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, która podejmuje decyzje w sprawach przyjęcia na studia. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna tworzy listę rankingową dla danego kierunku studiów. Na studia zostają przyjęte – w ramach limitu miejsc – osoby, które uzyskały najlepsze oceny ukończenia studiów pierwszego stopnia i spełniły warunki formalne.

Kryteria formalne

Do przyjęcia na studia 2 stopnia na Politechnice Morskiej w Szczecinie wymagane są ukończone studia 1 stopnia na danym lub pokrewnym kierunku.
 
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej 2024/25 - PDF

Opis

Masz już podstawową wiedzę z geodezji, geografii, geoinformacji lub nauk (dyscyplin) pokrewnych? Lubisz lub chciałbyś/chciałabyś nauczyć się programować? A może by tak połączyć jedno z drugim i zostać specjalistą interdyscyplinarnym? Rozpocznij studia magisterskie na kierunku geoinformatyka!

Geoinformatyka odnosi się do wielu działalności zawodowych niezbędnych m.in. w: geodezji, architekturze i budownictwie – np. modelowanie 3D/CAD, modelowaniu informacji o budynku (BIM) czy też urbanistyce i planowaniu przestrzennym w zakresie chociażby inteligentnych miast (Smart City). Umiejętności geoinformatyków są też szeroko wykorzystywane przy nieinwazyjnych badaniach archeologicznych. 

Studiując na kierunku geoinformatyka poznasz nowoczesne techniki pomiarowe: współczesną fotogrametrię cyfrową czy teledetekcję, nauczysz się przeprowadzać zaawansowane analizy przestrzenne, zapoznasz się z regułami kartografii multimedialnej, fuzji geodanych, zastosowaniu technologii VR. Wszystko to połączysz ze znajomością języków skryptowych, umiejętnościami programowania aplikacji internetowych i stosowania dedykowanych narzędzi w środowisku GIS. Szkolenie studentów będzie obejmowało także komputerowe przetwarzanie, analizę i wizualizację cyfrową zgromadzonych hydro- i geodanych.

Więcej o naszym Wydziale Nawigacyjnym PM >> filmy i zdjęcia

Czytaj także >> informacje o kierunku geoinformatyka na stronie Wydziału Nawigacyjnego PM

Program studiów na kierunku geoinformatyka

Zobacz relację z dnia otwartego naszego Wydziału

Argumenty

  • Program kształcenia aktualizowany o nowe trendy pomiarowe.
  • Kształcenie zorientowane na potrzeby rynku pracodawców.
  • Nowoczesne laboratoria komputerowe z wiodącym na rynku oprogramowaniem.
  • Bogate zaplecze sprzętowe: m.in. drony, skanery laserowe, gogle VR, graficzne stacje robocze.
  • Wykwalifikowana kadra specjalistów-praktyków.
  • Rozbudowane zaplecze stypendialne – możliwość wyjazdów i staży zagranicznych, program Erasmus+.

Praca

Zatrudnienie na polskim i światowym rynku pracy w firmach z sektora:

  • geoinformatycznego,
  • geodezyjnego,
  • informatycznego,
  • budowlanego,
  • archeologicznego,
  • architektonicznego i projektowego,
  • leśniczego,
  • w urzędach oraz
  • w instytucjach naukowo-badawczych.

Czas trwania studiów i liczba godzin

Studia na tym kierunku trwają 1,5 roku (3 semestry). Zajęcia odbywają się w weekendy: piątek, sobota i niedziela. Łączna liczba godzin zajęć na studiach wynosi 608 godzin na osobę w tym:

  • 225 godzin wykładów realizowanych jednocześnie dla wszystkich studentów na roku
  • 39 godzin ćwiczeń (w grupach 32 osobowych)
  • 299 godzin zajęć laboratoryjnych (w grupach 16 osobowych)
  • 45 godzin zajęć projektowych (w grupach 16 osobowych)

Program studiów
Program studiów zapewnia studentom szerokie podstawy wiedzy z zakresu zarówno geodezji i kartografii, jak i informatyki oraz innych powiązanych dziedzin nauki, pozwalających na elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej. Nabyta przez przyszłych absolwentów wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne umożliwią im posługiwanie się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, programowanie aplikacji mobilnych i internetowych oraz praktyczne wykorzystanie języków skryptowych w szczególności w programach typu GIS. Szkolenie studentów będzie obejmowało także komputerowe przetwarzanie, analizę i wizualizację cyfrową zgromadzonych hydro- i geodanych. Bazowym językiem skryptowym w trakcie nauki będzie język Python.

Program kształcenia przewiduje zdobycie wiedzy w następujących obszarach:

  • informatyka (243 h)
  • geodezja i kartografia (63 h)
  • fotogrametria i teledetekcja (74 h)
  • systemy GIS (270 h)
  • kształcenie ogólne (138 h)

Zajęcia prowadzone będą w Szczecinie w salach PM. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną m.in.: skaner laserowy, UAV wraz z symulatorem, Total Station oraz odbiorniki GNSS, 17 nowych stacji graficznych do przetwarzania danych, nowa stacja graficzno-fotogrametryczna, system niezbędny do nauki oprogramowywania danych 3D w środowisku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (m.in. z zestawami gogli VR). Dodatkowo w ramach studiów wykorzystywane będzie najnowocześniejsze oprogramowanie geodezyjne oraz oprogramowanie do integracji danych geodezyjnych i multi-sensorycznych zakupione z funduszy UE.

Opinie studentów i absolwentów kierunku geoinformatyka
Adrian Popik: "Kierunek studiów geoinformatyka pozwala na rozwój osobisty na wielu płaszczyznach. Dzięki wyrozumiałości wykładowców można połączyć studia dzienne oraz pracę zawodową. Zajęcia są ciekawe i pomimo, że nie jest to prosty kierunek studiów, prowadzone są w przystępny sposób, a prowadzący dokładają wszelkich starań aby umożliwić przybliżenie tematyki zajęć każdemu indywidualnie."

Ilona Garczyńska: "Studia magisterskie pozwalają poszerzyć wiedzę na temat szeroko rozumianej geoinformatyki. Otwierają możliwości na łączenie wiedzy dotychczas już poznanej związanej z geodezją z dziedziną nauki póki co obcą, czyli informatyką. Możliwe jest zatem lepsze zrozumienie świata tworzonego przez otaczające nas obiekty, a wręcz kreowania swojej rzeczywistości przy pomocy nowo poznanych umiejętności."

„Wszyscy studenci i studentki kierunku geoinformatyka, bez względu na narodowość, mogą korzystać ze wsparcia oferowanego w ramach programu ERASMUS+. Oznacza to, że również osoby spoza Unii Europejskiej mogą wyjechać np. na dwumiesięczną praktykę do zagranicznej firmy.


Profil absolwentów
Absolwenci studiów na kierunku geoinformatyka mogą znaleźć zatrudnienie na polskim i światowym rynku pracy w firmach geoinformatycznych, geodezyjnych, informatycznych, urzędach, pracowniach projektowych oraz instytucjach naukowo-badawczych.
Twoimi największymi atutami będą:

  • Znajomość technik pozycjonowania w dowolnie zorientowanej przestrzeni pomiarowej.
  • Posiadanie wiedzy z zakresu programowania aplikacji mobilnych i internetowych.
  • Praktyczna umiejętność zaplanowania nalotu dronem i wykonanie ortofotomapy oraz modelu 3D.
  • Znajomość najnowszych systemów komputerowych do tworzenia geoportali.
  • Umiejętność opracowania modeli 3D w środowisku wirtualnej rzeczywistości.
  • Praktyczna umiejętność wykonania zaawansowanych analiz geoprzestrzennych oraz geowizualizacji.
  • Znajomość nowoczesnych technik teledetekcyjnych,
  • Posługiwanie się językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego i problematyki geodezyjnej oraz informatycznej.

Geoinformatyka to kierunek przyszłości
Absolwenci tego kierunku są i będą w najbliższych latach poszukiwanymi pracownikami. Świadczy o tym szereg dokumentów o charakterze strategicznym, w tym m.in.:

dokumenty rekrutacyjne infografika

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie: 

(pliki do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia II stopnia
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Poświadczoną przez Uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą, musi on uprawniać kandydata/kę do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany. Kandydaci zobowiązani są złożyć oryginał dyplomu opatrzony apostille lub zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej).*
  4. Poświadczoną przez Uczelnię kopię suplementu.
  5. Dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik (co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
  6. Dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz zakładka Opłaty).
  7. Klauzulę informacyjną RODO.
  8. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/ kurierem - po przyjęciu na studia).
  9. (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
 
* O przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów za granicą w rozumieniu art. 326 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.



Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce Rekrutacja >> Rejestracja online

Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.

Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!

Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji. 

Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
  • osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej (pon. - pt. w godz. 9 - 14 - szczegóły w zakładce Adresy i telefony) lub
  • za pośrednictwem operatora pocztowego lub
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej.

na adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
 

Pliki do pobrania

Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF
Ankieta OSOBOWA dla kandydatów na studia na PM - PDF
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF
ANKIETA ANONIMOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF

Opłata rekrutacyjna: 85 zł 

Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie: 
Bank Pekao S.A.  91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW

Opłaty za studia:
  • obywatele polscy – 7 900 zł/rok 
  • cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 11 500 zł/rok 
  • cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce  (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO  na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 7 900 zł/rok.
Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna: od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 14:00.

Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Nawigacyjny

Ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna 
pok. 131a, I piętro

e-mail: dn@pm.szczecin.pl
tel. kom.: +48 663 370 144


Dziekanat:
+48 91 48 09 354,
+48 91 48 09 355,
+48 91 48 09 358,
+48 91 48 09 515,
+48 91 48 09 578.

Koordynator kierunku geoinformatyka
dr inż. Natalia Wawrzyniak
n.wawrzyniak@pm.szczecin.pl
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Login.aspx  ponownie logując się do systemu.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do ostatniego dnia rekrutacji do godz. 14:00.

Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.

Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.