Kierunek

inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe

Wydział Mechaniczny
Wydział: Wydział Mechaniczny
Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 3,5 roku - 7 semestrów
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: od 26.07.24 r. do 20.09.24 r.


https://rekrutacja.pm.szczecin.pl/uploads/home/AdobeStock_214091498.jpeg

Rekrutacja (2 nabór) trwa od 26 lipca do 20 września 2024 r.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do 20 września 2024 r.

Komisja rekrutacyjna PM bierze w procesie rekrutacji pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów:
  • język polski,
  • matematyka,
  • język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.

Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak:
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.

Warto wiedzieć, że kandydaci ze szkół objętych patronatem Politechniki Morskiej w Szczecinie uzyskują dodatkowe 100 punktów.
Jeśli macie pytania dotyczące rekrutacji - napiszcie do nas na czacie (dostępnym w okresie rekrutacyjnym od 10 czerwca).
Informator dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie w roku akademickim 2024/25
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej 2024/25 - PDF

Specjalność

  • Eksploatacja siłowni wiatrowych
  • Diagnostyka systemów przemysłowych

Opis

Podczas studiów studenci zdobywają szeroki pakiet wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej, mechatroniki i innych powiązanych dziedzin. Pozwala to na elastyczne dokonywanie wyboru przyszłej ścieżki kariery zawodowej.

Absolwenci mają wiedzę i umiejętności pozwalającą na płynne poruszanie się w kilku dziedzinach inżynieryjnych i mogą starać się o pracę w sektorze przedsiębiorstw komercyjnych oraz organów administracji publicznej, których działalność związana jest z szeroko pojętą inżynierią przemysłową oraz technologiami offshore, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki maszyn.

Celem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności projektowania i eksploatacji systemów przemysłowych oraz biegle poruszanie się w dynamicznie rozwijającym się sektorze morskich elektrowni wiatrowych i innych odnawialnych źródeł energii (OZE) poprzez skuteczne łączenie zawodowej wiedzy teoretycznej z praktyką. 

👉 Więcej o naszym Wydziale >> filmy i zdjęcia

👉 Zobacz jak wygląda dzień otwarty na naszym Wydziale

👉 Program studiów na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe

👉 Zobacz informator Politechniki Morskiej - plik PDF

Argumenty

Absolwenci kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe mają niezbędną wiedzę i umiejętności z przedmiotów ścisłych, technicznych oraz przyrodniczych. Ponadto, wykazują się umiejętnościami rozumienia problemów mechaniczno-energetycznych i wyodrębniania w nich istotnych zagadnień, z uwzględnieniem aspektów technicznych i prawnych; potrafią rozwiązywać zaawansowane problemy identyfikacji stanu technicznego urządzeń, rozwiązywać problemy z zakresu eksploatacji i diagnozowania maszyn.

Wydział Mechaniczny PM ma, oprócz nowoczesnych sal wykładowych i skomputeryzowanych laboratoriów, także własną gondolę turbiny wiatrowej (posadowioną na 20-mertowym maszcie), w której studenci odbywają specjalistyczne szkolenia.

Szkoleniowa turbina wiatrowa i Centrum Szkoleniowe Offshore, PM - widok z zewnątrz

Do pakietu wiedzy uzyskanej podczas studiów należy także znajomość zagadnień z zakresu ochrony środowiska w systemach energetycznych, podstawy ekonomii i zarządzania. Studenci przechodzą specjalistyczne kursy w naszych ośrodkach: Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego

Studenci PM podczas zajęć w gondoli szkoleniowej turbiny wiatrowejStudenci WM PM podczas zajęć w gondoli szkoleniowej turbiny wiatrowej

Absolwenci potrafią także stosować zdobytą wiedzę w praktyce. Sprawnie wykorzystują techniki informatyczne w pracach inżynierskich, wspomagając się wiedzą dotyczącą transferu technologii, trendów rozwojowych w przemyśle zarówno lądowym jak i offshorowym, infrastrukturze i sprzęcie pomiarowym; posługują się zawodowym językiem angielskim.

Politechnika Morska w Szczecinie współpracuje z wiodącymi przedsiębiorstwami sektora energii wiatrowej i centrami szkoleniowymi, organizuje także konferencje poświęcone morskiej energetyce wiatrowej,  organizuje międzynarodowy konkurs na projekt o morskich elektrowniach wiatrowych 👉 konkurs MEWy

Pracodawcy podkreślają, że cenną zaletą absolwentów Politechniki Morskiej jest praktyka zawodowa, którą jako studenci zdobywają w branżowych firmach, ze szczególnym uwzględnieniem firm produkujących i obsługujących morskie elektrownie wiatrowe.

dr hab. inż. Artur Bejger,  prof. PM w uprzęży do pracy na turbinach wiatrowychNasi wykładowcy to naukowcy z sukcesami i jednocześnie doświadczeni praktycy. Jednym z nich jest dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM, ekspert w dziedzinie diagnostyki i analizy uszkodzeń maszyn.

Praca

Przewidywane możliwości zatrudnienia

Zapotrzebowanie na kadrę zarządzającą w sektorze morskiej energetyki wiatrowej będzie w najbliższych latach nieustannie wzrastało 👉 artykuł o potrzebach kadrowych w MEW 

Wkrótce powstaną na Bałtyku pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe >> Program rozwoju morskich farm wiatrowych Do ich budowy i potem eksploatacji będzie potrzebnych tysiące wykfalifikowanych pracowników - techników i inżynierów. Specjalista w zakresie farm wiatrowych to jeden z tych zawodów, który nie będzie znał w najbliższych kilkudziesięciu lat zjawiska bezrobocia czy pracy za niewielkie stawki godzinowe. Szczecin staje się polskim hubem morskiej energetyki wiatrowej. W portach Szczecina i Świnoujścia powstają specjalne nabrzeża i terminale instalacyjne dostosowane do obsługi budowy i zaopatrzenia farm wiatrowych. W regionie zachodniopomorskim pracuje kilkadziesiąt firm produkujących elementy wiatraków (maszty, łopaty wirników, gondole) i kolejne wyspecjalizowane w obsłudze i eksploatacji turbin wiatrowych.

Absolwenci kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, mogą podejmować pracę zawodową na szerokim rynku pracy przedsiębiorstw bezpośrednio związanych z oceną jakości czy identyfikacją stanu technicznego urządzeń, jak też z szeroko pojętymi obszarami związanymi z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Ponadto, poziom wiedzy zdobytej podczas studiów, pozwala absolwentom na dalsze rozwijanie kariery zawodowej także w instytucjach naukowo-badawczych w kraju lub za granicą.

Absolwenci mogą podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z systemami produkcyjnymi, energetyką odnawialną, w urzędach administracji państwowej, i samorządowej lub w biurach projektowych. 

Już dzisiaj, na europejskim rynku pracy brakuje specjalistów – wysoko wykwalifikowanych inżynierów związanych z szerokim spektrum eksploatacji i obsługiwania urządzeń i systemów przemysłowych. Szczególnie w przypadku specjalności eksploatacja siłowni wiatrowych, występuje bardzo znaczne niedosycenie tego typu specjalistami na rynku pracy, co bezpośrednio przekłada się na łatwość znalezienia pracy i wysokie zarobki już od najniższych stanowisk.

Po zdobyciu wiedzy, doświadczenia i niezbędnej praktyki, absolwenci kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, mogą także przystąpić do egzaminu GWO (Global Wind Organization) dające pełne światowe uprawnienia do pracy z urządzeniami i systemami morskich siłowni wiatrowych.

Więcej informacji i pełen program studiów na stronie: https://bip.pm.szczecin.pl/artykul/kierunek-inzynieria-przemyslowa-i-morskie-elektrownie-wiatrowe

Wybór artykułów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i odnawialnych źródeł energii:

Gospodarka Morska

Portal Morski

dokumenty rekrutacyjne infografika

Kandydaci składają następujące dokumenty: 

(pliki do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia.
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
  4. Dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik (co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce - Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
  5. Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
  6. Klauzulę informacyjną RODO.
  7. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/ kurierem - po przyjęciu na studia).
  8. (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
  9. (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
* O przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo dojrzałości w rozumieniu art. 69.2 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.




Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce - Rekrutacja >> Rejestracja online

Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.

Uwaga! dokumenty należy dostarczyć również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do godz. 14:00 20 września 2024 r.

Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
  • osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - ul. Willowa 2, pok. 103 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 9 -14) lub
  • za pośrednictwem operatora pocztowego lub
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej
na  adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin

Pliki do pobrania

Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF
Ankieta OSOBOWA dla kandydatów na studia na PM - PDF
Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na podjęcie studiów oraz odbywanie praktyk PM (kandydaci nieletni) - PDF
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF
ANKIETA ANONIMOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF

Opłata rekrutacyjna: 85 zł

Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie:
Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW

Opłaty za studia:
  • obywatele polscy – 0 zł
  • cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 10 400 zł/rok
  • cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) – 0 zł.

Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł.  W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 14:00.
 

Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Mechaniczny

Ul. Willowa 2 (budynek nr 2 – po prawej stronie od bramy wjazdowej na terenie PM)
71-650 Szczecin
Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie, front budynku budynek na ul. Willowej

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna:
e-mail: dm@pm.szczecin.pl
tel. kom.: +48 665 370 490

Dziekanat:
+48 91 48 09 512,
+48 91 48 09 513,
+48 91 48 09 594,
+48 91 48 09 380.

 

Rekrutację na studia przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna

Podstawą ustalenia listy osób przyjętych na studia są wyniki postępowania kwalifikacyjnego obliczone w oparciu o uzyskane przez kandydatów wyniki przedmiotowe egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości uzyskane przez kandydata w części pisemnej.

Wyniki rekrutacji (2 nabór) będą dostępne 23 września 2024 r. od godz. 13:00.
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Login.aspx ponownie logując się do systemu.

Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwykłym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.

Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji, za pośrednictwem Komisji (dotyczy obywateli polskich).

Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji (dotyczy cudzoziemców).