Kierunek
Mechatronika

Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 4-letnie - co roku sesja zjazdowa 10-tygodniowa (zajęcia odbywają się wówczas w trybie ciągłym, od poniedziałku do piątku
Forma: Studia niestacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: 15.05.23 r. do 15.12.23 r.

rekrutacja trwa 15.05.23 r. - 15.12.23 r.
Spełnienie wymogów rekrutacyjnych jest równoznaczne z przyjęciem na studia.
Komisja rekrutacyjna PM bierze w procesie rekrutacji pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.
Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak:
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Warto wiedzieć, że jeśli jesteś kandydatem ze szkoły objętej patronatem Politechniki Morskiej w Szczecinie uzyskujesz dodatkowe 50% punktów.
Jeśli macie pytania dotyczące rekrutacji - napiszcie do nas na czacie (dostępnym w okresie rekrutacyjnym).
Specjalność
Obierana na 1 roku, obowiązuje od 2 roku
Opis
Mechatronika jest działem inżynierii, który łączy mechanikę, elektronikę i elektrotechnikę, informatykę, automatykę i robotykę. Stanowi synergiczne ich połączenie.
Studia na kierunku mechatronika pozwalają na zdobycie wszechstronnego i nowoczesnego wykształcenia z możliwością podjęcia pracy na lądzie oraz alternatywnie na morzu.
Kierunek mechatronika na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej to kierunek mundurowy (po studiach otrzymujesz stopień oficera), który gwarantuje możliwość zdobycia wiedzy i praktyki w zakresie projektowania, wytwarzania i przede wszystkim eksploatacji najnowszej generacji urządzeń. Tego typu inżynierowie-specjaliści będą w najbliższych latach jednymi z liderów tworzącego się przemysłu 4.0.
Wszyscy absolwenci świetnie sobie radzą na współczesnym rynku pracy. Właściwie już przed ukończeniem studiów mają zagwarantowane zatrudnienie. To właśnie podczas praktyk studenckich dają się poznać pracodawcom, jako wszechstronnie przygotowani teoretycznie potencjalni pracownicy. Ci, którzy decydują się na pracę na morzu szybko awansują z uwagi na deficyt oficerów na stanowiskach elektroautomatyka.
Mechatronika to supernowoczesny kierunek, który wciąż się rozwija, a mechatronik to niezaprzeczalnie zawód przyszłości zarówno na morzu jak i na lądzie.
👉 Więcej o naszym Wydziale >> filmy i zdjęcia
👉 Zobacz jak wygląda dzień otwarty naszego Wydziału
Argumenty
Dlaczego warto?
- Wielowymiarowe studia pozwalające zdobyć wszechstronną wiedzę oraz praktyczne umiejętności;
- Pracownie i laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt na poziomie europejskim i światowym;
- Doskonale przygotowana kadra dydaktyczna współpracująca z przemysłem oraz posiadająca doświadczenie morskie;
- Płatne staże, szkolenia, praktyki i wyjazdy międzynarodowe.
Praca
Liczne oferty w przemyśle okrętowym, motoryzacyjnym, lotniczym;
- w firmach serwisowych, diagnostycznych i remontowych;
- w fabrykach przy nadzorze zautomatyzowanych procesów przemysłowych;
- w stacjach badawczych, warsztatach, laboratoriach;
- w biurach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych;
- na morzu (oficer elektroautomatyk okrętowy - ETO);
- w przemyśle związanym z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej;
- w branży medycznej;
- własna działalność gospodarcza;
- kariera naukowo-badawcza.
Program studiów
KIERUNEK: MECHATRONIKA
studia 4-letnie, specjalność:
mechatronika i elektrotechnika przemysłowa (MiEP)
eksploatacja systemów elektroenergetycznych (ESE)
Absolwenci specjalności mechatronika i elektrotechnika przemysłowa dzięki wszechstronnemu wykształceniu kierunkowemu przygotowani są do wykonywania zawodu oficera elektroautomatyka okrętowego (ETO) na obiektach pływających, a także do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą i naprawami okrętowych urządzeń i systemów elektrycznych. Dzięki rozszerzonej wiedzy informatycznej możliwe jest łatwe zatrudnienie na lądzie w firmach i przedsiębiorstwach branży morskiej, elektrotechnicznej i elektroenergetycznej (także związanych z OZE).
Absolwenci specjalności eksploatacja systemów elektroenergetycznych zostają przygotowani teoretycznie i praktycznie do pracy w zakładach eksploatujących i serwisujących maszyny i urządzenia elektryczne oraz układy mechatroniczne, automatyki przemysłowej i systemy elektromaszynowe. Mogą także podjąć pracę w przemyśle motoryzacyjnym, firmach eksploatujących trakcje elektryczne, sieci elektroenergetyczne jak również w takich, które stosują zaawansowane technologie automatyki, robotyki i mechatroniki (projektowanie złożonych systemów taśm produkcyjnych) oraz w firmach serwisowych i konsultingowych.

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:
(pliki do pobrania poniżej)- Podanie o przyjęcie na studia.
- Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
- Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
- Dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, głowa w lewym półprofilu z widocznym całym lewym uchem, równomiernie oświetlona twarz oraz w formie elektronicznej jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online). Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
- Klauzulę informacyjną RODO.
- Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/kurierem - po przyjęciu na studia).
- Deklarację językową.
- (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą albo kurierem - po przyjęciu na studia).
* O przyjęcie na studia na Politechnikę Morską w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo dojrzałości w rozumieniu art. 69.2 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.

Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online
Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!
Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą lub kurierem, liczy się data nadania przesyłki.Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej lub
- umieszczając dokumenty w skrzynce w budynku przy ul. Wały Chrobrego 1-2 lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej
na adres:
Politechika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
Pliki do pobrania
Podanie o przyjęcie na studia | ![]() |
Ankieta osobowa | ![]() |
Ankieta dla kandydatów na studia | ![]() |
Deklaracja językowa | ![]() |
Klauzula informacyjna RODO | ![]() |
Zgoda rodziców nieletnich studentów. | ![]() |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto Politechniki Morskiej w Szczecinie:Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW
Opłata za naukę:
- obywatele polscy – 2 950 zł/rok
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 9 000 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 2 950 zł/rok

Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki
Ul. Willowa 2 (budynek nr 1 (po lewej stronie od bramy wjazdowej na terenie PM)71-650 Szczecin
Komisja Rekrutacyjna Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dostępna w pokoju 23,
e-mail: de@pm.szczecin.pl
dziekanat:
91 48 09 955
91 48 09 842
Rekrutację na studia przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.am.szczecin.pl/Login.aspx ponownie logując się do systemu.Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwykłym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną komisji rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji, za pośrednictwem komisji rekrutacyjnej (dotyczy obywateli polskich).
Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji (dotyczy cudzoziemców).
Co to jest morskie świadectwo zdrowia?
Studenci kierunków "pływających" - nawigacja, żegluga śródlądowa, mechatronika oraz mechanika i budowa maszyn będą odbywać praktyki na statkach, do czego konieczne jest posiadanie morskiego świadectwa zdrowia zgodnego z Konwencjami STCW 1978 i MLC 2006, które określają warunki zdrowotne, jakie musi spełniać osoba pracująca na morzu. Posiadanie aktualnego morskiego świadectwa zdrowia jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom załogi i zabezpieczyć im odpowiednie warunki pracy. Badania polegają głównie na sprawdzeniu wzroku, słuchu, równowagi, układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia.
Kandydaci, którzy nie dysponują w/w dokumentami, w trakcie postępowania rekrutacyjnego mogą otrzymać z dziekanatu skierowanie na pełnopłatne badania lekarskie celem uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na danym kierunku lub morskiego świadectwa zdrowia zgodnego z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006. Dopuszcza się przedstawienie najpierw zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na dany kierunek "pływający", z koniecznością uzupełnienia badań, w celu uzyskania morskiego świadectwa zdrowia w określonym terminie.
Kandydaci mogą ubiegać się o wydanie morskiego świadectwa zdrowia w miejscu swojego zamieszkania i wykonać badania w jednej z uprawnionych przychodni. Lista lekarzy uprawnionych do ich wydawania znajduje się na stronie Urzędu Morskiego w Szczecinie: https://www.ums.gov.pl/dokumenty-marynarzy?id=44
Co należy zrobić, aby otrzymać skierowanie?
Badania lekarskie na morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 trwają około 3 dni roboczych. Na czas badań istnieje możliwość odpłatnego zakwaterowania w akademiku PM.
Studenci kierunków "pływających" zobowiązani są także do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Kandydaci, którzy jej nie mają, będą skierowani na obowiązkowe badania już w trakcie studiów.