Kierunek

Oceanotechnika

Wydział Nawigacyjny
Wydział: Wydział Nawigacyjny
Typ studiów: studia II stopnia
Język: polski
Czas trwania: 1,5 roku - 3 semestry
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: magister
Terminy rekrutacji: od 26.07.24 r. do 14.02.25 r.


https://rekrutacja.pm.szczecin.pl/uploads/courses/oceanotechnika.jpg

Rekrutacja trwa do 14 lutego 2025 r.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do dnia 14 lutego 2025 r. do godz. 14:00.

Rekrutację na studia przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, która podejmuje decyzje w sprawach przyjęcia na studia. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna tworzy listę rankingową dla danego kierunku studiów. Na studia zostają przyjęte – w ramach limitu miejsc – osoby, które uzyskały najlepsze oceny ukończenia studiów pierwszego stopnia i spełniły warunki formalne.

Kryteria formalne

Do przyjęcia na studia 2 stopnia na Politechnice Morskiej w Szczecinie wymagane są ukończone studia 1 stopnia na danym lub pokrewnym kierunku.
 
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej 2024/25 - PDF

Specjalność

– projektowanie i budowa okrętów 

– projektowanie i budowa jachtów 

Opis

Transport morski, poszukiwania i wydobycie surowców mineralnych z dna morskiego, badania oceaniczne, rekreacja i sporty morskie to obszary działalności, dla których niezbędne są jednostki pływające, nie tylko na powierzchni, ale także podwodne lub poruszające się po dnie morskim.

Coraz więcej tych jednostek pływających jest bezzałogowych, sterowanych za pomocą specjalistycznego oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. Jednocześnie od projektowanych i budowanych jednostek pływających wymaga się, aby były ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu miały negatywny wpływ na środowisko np. poprzez emisję spalin. Specjaliści z projektowania innowacyjnych, ekologicznych statków, jachtów, obiektów offshore i innych jednostek pływających są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Studia na kierunku oceanotechnika na Politechnice Morskiej w Szczecinie zostały uruchomione, aby przygotować wysoko wykwalifikowane kadry dla biur projektowych, instytucji badawczych i przedsiębiorstw eksploatujących zasoby mórz i oceanów.

Więcej o naszym Wydziale Nawigacyjnym PM >> filmy i zdjęcia

Chcielibyście stać się częścią potęgi polskiego przemysłu jachtowego? Czytajcie więcej w artykule w Aktualnościach

Zobacz relację z dnia otwartego naszego Wydziału

Program studiów na kierunku oceanotechnika

Charakterystyka kierunku na stronie Wydziału Nawigacyjnego

Wydział Nawigacyjny PM i inne kierunki studiów 

Zobacz informator Politechniki Morskiej dla kandydatów na studia 1 stopnia - plik PDF

Argumenty

Zdobycie praktycznej wiedzy podczas studiów.

Najnowocześniejsze projektowe laboratoria komputerowe.

Oprogramowanie komputerowe do projektowania statków i jachtów takie samo jak używane w najlepszych światowych biurach projektowych i stoczniach:

  • SARC,
  • Maxsurf,
  • DelftShip,
  • Seaway,
  • Rhinoceros 3D Nurbus (po opanowaniu obsługi tego oprogramowania jest możliwość otrzymania certyfikatu).

Studenci PM przy monitorach komputerowych podczas zajęć z projektowania jachtów

Kształcenie ukierunkowane na potrzeby rynku pracy nie tylko w Polsce, ale także na świecie - kształcimy poszukiwanych specjalistów.

Poziom wynagrodzenia dobrze wykształconych specjalistów do projektowania statków i jachtów zaczyna się  od 3 tys. euro/mies.

Po ukończeniu studiów absolwenci są przygotowani do:

  • wykonywania prac projektowo – konstrukcyjnych oraz technologicznych w zakresie budowy okrętów i obiektów oceanotechnicznych, jachtów, jednostek sportowych,
  • organizowania i nadzorowania produkcji w zakładach przemysłu okrętowego i przemysłu budowy jachtów,
  • organizowania i prowadzenia prac remontowych okrętów i obiektów oceanotechnicznych.

Projekt jachtu wykonany przez studenta PM projekt studenta kierunku oceanotechnika na PM - projekt jachtu

Rozwój:

Studenci, którzy ukończą studia inżynierskie na kierunku oceanotechnika PM, mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich kierunku oceanotechnika, bądź na studiach drugiego stopnia innych uczelni w obszarze nauk technicznych.

Praca:

  • Stocznie produkcyjne,
  • stocznie remontowe,
  • zakłady przemysłu jachtowego,
  • zakłady kooperujące z przemysłem okrętowym,
  • biura projektowo–konstrukcyjne przemysłu okrętowego i energetyki,
  • służby techniczne przedsiębiorstw armatorskich,
  • placówki naukowo–badawcze przemysłu okrętowego i energetyki,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się eksploatacją mórz i oceanów oraz górnictwem morskim,
  • administracja morska,
  • instytucje nadzoru technicznego oraz porty i terminale.

Program studiów
Program studiów został opracowany tak, aby zapewnić studentom poznanie szerokich podstaw wiedzy z projektowania i budowy różnych obiektów pływających (statki transportowe, jednostki offshore, jachty, małe okręty wojenne, pływające drony i aparaty podwodne). Zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji, jakie uzyskuje student podczas studiów pozwalają na osiągnięcie dużej elastyczności w czasie planowania swojej kariery zawodowej oraz przygotowują do dalszego rozwoju zawodowego i naukowego.


Program studiów został przygotowany przez 7 profesorów oraz doktorów habilitowanych o łącznie 180 letnim oświadczeniu i dorobku naukowym w zakresie teorii okrętu i projektowania jednostek pływających (w tym zakresie jest to prawdopodobnie najlepsza kadra w Polsce). Wszystkie osoby prowadzące zajęcia mają minimum 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć na takich samych lub pokrewnych przedmiotach a także doświadczenie praktyczne – przemysłowe. Około 10% zajęć prowadzonych będzie przez osoby na co dzień pracujące w firmach prywatnych w obszarze związanym z projektowaniem i budową statków. 

Wszystkie zajęcia prowadzone będą w Szczecinie w pomieszczeniach Uczelni. W trakcie zajęć wykorzystywane będą m.in. laboratoria komputerowe, laboratoria projektowe oraz symulatory okrętowe, wyposażone w najnowocześniejsze i powszechnie stosowane oprogramowanie komputerowe. Do zajęć wykorzystywane będzie także oprogramowanie, z którym absolwent może się spotkać w przyszłym miejscu pracy w Polsce jak i na świecie. Niektóre zajęcia będą odbywały się w laboratoriach fizycznych, w których studenci poznają technologię budowy małych jednostek pływających np. jachtów wykonanych z laminatów poliestrowo – szklanych.


W trakcie studiów, studenci będą brali udział w programach badawczych realizowanych w Uczelni, związanych z projektowaniem, budową i eksploatacją obiektów pływających.
Oprócz programu studiów w laboratoriach fizycznych, studenci będą mogli rozwijać własne zainteresowania w zakresie projektowania i budowy różnych jednostek pływających. Będą mogli w ramach studenckich kół naukowych brać udział w studenckich zawodach lub regatach np. rowerów wodnych WATERBIKE, prototypowych łodzi z napędem elektrycznym i ogniwami fotowoltaicznymi, dronów pływających i pojazdów podwodnych, itp.
 

Profil absolwenta
Najważniejsze cechy absolwentów i absolwentek kierunku oceanotechnika:

  • Posiadanie wiedzy z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji statków, okrętów i obiektów oceanotechnicznych, jachtów żaglowych i motorowych, obiektów podwodnych.
  • Znajomość najnowszych systemów komputerowych do projektowania, konstruowania i zarządzania produkcją w przemyśle okrętowym.
  • Posługiwanie się językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego i problematyki oceanotechnicznej.

Absolwenci i absolwentki studiów na kierunku oceanotechnika mogą znaleźć zatrudnienie na polskim i światowym rynku pracy w stoczniach produkcyjnych lub remontowych, zakładach przemysłu okrętowego i jachtowego, biurach projektowo-konstrukcyjnych i placówkach naukowo-badawczych przemysłu okrętowego i energetyki, służbach technicznych i administracyjnych związanych z gospodarką morską, w przedsiębiorstwach górnictwa morskiego.
 

Prognozy dla kierunku 
Na potrzebę kształcenia na kierunku oceanotechnika wskazuje szereg dokumentów o charakterze strategicznym, dlatego absolwenci będą poszukiwanymi pracownikami w najbliższych kilkunastu latach. Poniżej wskazano trzy najważniejsze tego rodzaju dokumenty:

  • Od stycznia 2017 r. obowiązuje w Polsce ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Jednym z zadań wynikających pośrednio z tej ustawy jest odbudowa szkolnictwa kształcącego kadry dla przemysłu okrętowego.
  • W lutym 2017 roku została przyjęta przez Polski Rząd „Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” wskazująca na potrzebę odbudowy przemysłu stoczniowego. Jednym z programów flagowych tej strategii jest Program Batory, który ma służyć odbudowie i umocnieniu przemysłu stoczniowego m.in. przez projektowanie i budowę innowacyjnych jednostek pływających i konstrukcji morskich, w tym jednostek typu offshore.
  • Kierunek oceanotechnika jest zgodny z jedną z regionalnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego tj. działalnością morską w tym techniką morską ujętą w „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2011-2020”.

 

Dokumenty rekrutacyjne infografika

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie: 

(pliki do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia.
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Poświadczoną przez Uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą, musi on uprawniać kandydata/kę do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany. Kandydaci zobowiązani są złożyć oryginał dyplomu opatrzony apostille lub zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej).*
  4. Poświadczoną przez Uczelnię kopię suplementu.
  5. Dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik(co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
  6. Klauzulę informacyjną RODO.
  7. Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
  8. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/ kurierem - po przyjęciu na studia).
  9. (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
* O przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów za granicą w rozumieniu art. 326 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.



Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online.

Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.

Uwaga! dokumenty należy dostarczyć również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów najpóźniej do godz. 14:00 ostatniego dnia rekrutacji.

Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
  • osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - ul. Wały Chrobrego 1-2, pok. 127, 130 (pon. - pt. w godz. 9 - 14) lub
  • za pośrednictwem operatora pocztowego lub
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej

na adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin




 

Pliki do pobrania

Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej - PDF
Ankieta osobowa - PDF
ANKIETA ANONIMOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF

Opłata rekrutacyjna: 85 zł

Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie:
Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW

Opłaty za studia:
  • obywatele polscy – 0 zł
  • cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 13 000 zł/rok
  • cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) – 0zł.

Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna: od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 14:00.

Wydział Nawigacyjny
Politechnika Morska w Szczecinie

ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
Politechnika Morska w Szczecinie, front budynku głównego 2024

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna 
pok. 131a, I piętro

e-mail: dn@pm.szczecin.pl
tel. +48 91 48 09 735
tel. kom. +48 663 370 144

Dziekanat:
tel.: +48 91 48 09 354,
+48 91 48 09 355,
+48 91 48 09 358,
+48 91 48 09 515,
+48 91 48 09 578.
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Login.aspx  ponownie logując się do systemu.

Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do ostatniego dnia rekrutacji do godz. 14:00.

Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.

Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.