Wokół nas

Wokół Politechniki

Jeśli jesteście wrażliwi na klimatyczne miejsca, w których duch historii przeplata się z nowoczesnością?
Wały Chrobrego - z budynkiem Politechniki Morskiej - będą Was zachwycały każdego dnia 🤩✨
To tutaj bije serce miasta, to chluba i wizytówka Szczecina, miejsce spacerów, relaksu, rozmów, spędzania czasu dla szczecinian.

Dzisiejszy gwar codzienności jest odbiciem dawnych czasów, kiedy portowe nabrzeża wypełnione były tłumem marynarzy z całej Europy, a z zacumowanych żaglowców, parowców i barek spoglądali brodaci kapitanowie puszczający kłęby dymu z fajek nadzorując przeładunek najróżniejszych towarów.
widok na Wały Chrobrego i statek PM Nawigator_XXI

Wały w obecnym kształcie zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1902–1921 z inicjatywy ówczesnego nadburmistrza Hermanna Hakena. Ich główna część to kompleks zabytkowych budynków: Politechniki Morskiej, Teatru Współczesnego i Muzeum Narodowego oraz Urzędu Wojewódzkiego. W połowie długości promenady znajduje się półokrągły widokowy taras, wzdłuż którego obustronnie ku brzegom Odry prowadzą łukowato wygięte szerokie schody. Po obu stronach tarasu znajdują się dwa pawilony widokowe, a środkową część tarasu zajmuje kamienna rzeźba Herkulesa walczącego z centaurem. U podnóża tarasu znajduje się fontanna, przed którą zbudowano dwie wieże oświetleniowe stylizowane na latarnie morskie. Widokowe tarasy pełne są małych kafejek, uroczych zakątków, w których można usiąść, odpocząć i z góry obserwować oba brzegi Odry.

Widok z Wałów Chrobrego jesienią

Szczecińskie imprezy takie jak Tall Ship Races, czy Piknik nad Odrą, Żagle zawsze związane są z tym miejscem.
Rokrocznie, na Wałach Chrobrego i nabrzeżu, Politechnika Morska z wielką pompą inauguruje rok akademicki defiladą Kompanii Honorowej w oprawie orkiestry i przyjęciem ślubowania nowo przyjętych studentów.
 
Defilada Kompanii Honorowej PM podczas inauguracji roku akademickiego 2022_23 na Politechnice Morskiej w Szczecinie
 
Oprócz głównego, najokazalszego gmachu na Wałach Chrobrego, budynki Politechniki znajdują się także na ul. Szczerbcowej, Willowej, Żołnierskiej oraz Dębogórskiej.