Kierunek
Automatyka i robotyka

Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 4 lata
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: 19 maja - 14 lipca 2025 r.

Rekrutacja trwa od 19 maja do 14 lipca 2025 r.
Ogłoszenie listy "zakwalifikowanych do przyjęcia" nastąpi 16 lipca 2025 r. Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji ponownie logując się na stronie IRK.
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia" składają komplet papierowych dokumentów do dnia 23 lipca 2025 r. - szczegóły >> patrz zakładka Dokumenty.

- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Warto wiedzieć o dodatkowych punktach dla:
- absolwentów techników (50% średniej arytmetycznej z wyników egzaminów zawodowych uzyskanych na dyplomie zawodowym),
- kandydaci posiadający dyplom International Baccalaureate, European Baccalaureate, lub Advanced Placement (dodatkowe 100 punktów).

Wyniki kwalifikacji
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie Uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Default.aspx ponownie logując się do systemu.Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwykłym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.
Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej w roku akad. 2025/26 - PDF | ![]() |
Informator dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie w roku akademickim 2025/26 | ![]() |
Opis
Czego nauczycie się na studiach?
Automatyka i robotyka to nowoczesny kierunek na Politechnice Morskiej, która będąc jedną z czołowych polskich uczelni pod kątem innowacyjności technologicznej, rozszerza swoją ofertę edukacyjną o najbardziej "przyszłościowe" kierunki studiów.
Błyskawicznie rozwijająca się gospodarka stwarza nieustannie powiększającą się pulę stanowisk pracy w branży automatyki i robotyki. Inżynierowie specjalizujący się w tych zagadnieniach będą w najbliższych latach, jednymi z liderów tworzącego się przemysłu 4.0.
Poznacie jak programować roboty przemysłowe, których zastępy już teraz opanowały automatyczne linie produkcyjne w najnowocześniejszych fabrykach.
W trakcie studiów zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu projektowania, konstruowania, eksploatacji i diagnostyki układów regulacji automatycznej i systemów robotycznych z wykorzystaniem narzędzi i technik informatycznych, w tym oprogramowania SCADA.
Więcej o naszym Wydziale >> filmy i zdjęcia
Zobacz relację z Dni Otwartych PM
Program studiów na kierunku automatyka i robotyka
Zobacz informator Politechniki Morskiej dla kandydatów na studia 1 stopnia - plik PDF
Argumenty
Profesjonalna kadra praktyków
Nasza kadra to wybitni specjaliści-praktycy, korzystający z najnowszych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych udostępnianych przez współpracujące z Politechniką Morską czołowe firmy z branży. Nauka zawodu pod ich kierunkiem, to gwarancja płynnego poruszania się w obszarze najnowszych technologii w automatyce i robotyce.
Nie realizujemy abstrakcyjnych projektów, nasze zajęcia laboratoryjne i praktyki studenckie (za które studenci otrzymują wynagrodzenie) są najściślej jak to możliwe związane z aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy. Studenci odbywają praktyki we współpracujących z Politechniką najlepszych firmach z branży nowoczesnych technologii przemysłowych. Bardzo często praktyki studenckie przeradzają się w profesjonalne kontakty, co skutkuje ofertami pracy i zatrudnieniem.
Języki obce, bezpieczeństwo, wszechstronność
Podczas wszystkich semestrów nauki kładziemy duży nacisk na naukę języków obcych, co zapewnia szerokie możliwości w trakcie starania się o ciekawe praktyki zawodowe (także zagraniczne) i jest przepustką do świata nowoczesnego przemysłu.
Studiując u nas, nabierasz także biegłości w ekonomicznych, prawnych i etycznych aspektach zawodu inżyniera automatyka, poznajesz zagadnienia odpowiedzialności za realizowane zadania związane z pracą zespołową i dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy przy urządzeniach elektrycznych, elektromechanicznych i robotycznych.
Wykształcone "umiejętności miękkie" pozwolą Tobie na podjęcie pracy także na stanowiskach bezpośrednio nie związanych z obsługą techniczną aparatury i urządzeń, a zaangażowanych w zespołowe tworzenie strategicznych przemysłowych projektów inwestycyjnych.
Praca
Nieograniczone możliwości zatrudnienia - Ty wybierasz branżę
Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia kierunku automatyka i robotyka o profilu praktycznym i uzyskaniu dyplomu inżyniera, absolwenci są przygotowani do pracy zawodowej w firmach oraz zakładach przemysłowych we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, których działalność obejmuje wykorzystywanie robotów, złożonych układów mechatronicznych i zautomatyzowanych systemów wytwórczych. W szczególności są to: przemysł oparty o produkcję przemysłową, zbrojeniowy, motoryzacyjny, transport, telekomunikacja, innowacyjne jednostki naukowo-badawcze, biura konstrukcyjno-projektowe.
Kadry inżynierskie z kompetencjami z zakresu automatyki i robotyki wraz z rzeszą informatyków są zachęcani bardzo wysokimi zarobkami i doskonałymi warunkami pracy przez lawinowo rozwijające się sieci "inteligentnych" fabryk opartych na innowacyjnych procesach decyzyjnych, produkcyjnych i dystrybucyjnych napędzanych wizjonerskimi koncepcjami rozwoju sztucznej inteligencji, IoT (internetu rzeczy) i połączenia środowiska pracy maszyn i ludzi w jedną, wydajną i bezpieczną sieć.
Dodatkowo, absolwenci kierunku automatyka i robotyka o profilu praktycznym:
• potrafią dokonać́ wstępnej oceny ekonomicznej podejmowanych działań́ inżynierskich;
• mają szerokie kompetencje związane z kontrolą elektrycznych systemów przemysłowych i ochroną osób przy nich pracujących;
• potrafią dokonać analizy sposobu funkcjonowania i ocenić w zakresie wynikającym z zasad automatyki i robotyki istniejących rozwiązań technicznych takich jak urządzenia, obiekty, systemy, procesy itp.;
• potrafią porozumiewać się̨ przy użyciu rożnych technik w środowisku zawodowym oraz w innych środowiskach, także w języku angielskim;
• mają świadomość́ odpowiedzialności za realizowane zadania, związane z pracą zespołową i dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy przy urządzeniach elektrycznych, elektromechanicznych i robotycznych;
• mają świadomość ważności pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje;
• rozumieją potrzebę̨ ciągłego dokształcania się̨ i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych;
• posiadają praktykę̨ zawodową: warsztatową elektryczną, elektroniczną i elektromechaniczną oraz praktykę̨ odbytą w firmach i przedsiębiorstwach branży elektrycznej, elektronicznej i automatyki przemysłowej;
• są doskonale przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
PEŁEN PROGRAM STUDIÓW DOSTĘPNY NA STRONIE:
https://bip.pm.szczecin.pl/artykul/kierunek-automatyka-i-robotyka

Rekrutacja na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie odbywa się online za pomocą systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów (system IRK).
Kandydaci dokonują tam rejestracji online i na swoim koncie załączają skany niżej wymienionych dokumentów rekrutacyjnych:- Podpisane podanie o przyjęcie na studia wraz z ankietą osobową (do wydruku z systemu IRK)
- Fotografia kandydata/ki – jak do dowodu osobistego/paszportu, do załączenia w sekcji systemu IRK dot. danych osobowych (właściwości zdjęcia: co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi).
- Świadectwo dojrzałości * .
- Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (płatność online możliwa w systemie IRK).
- Klauzula informacyjna RODO (do wydruku z systemu IRK).
- Opcjonalnie - dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
- Opcjonalnie - zgoda rodziców na podejmowanie studiów – w przypadku kandydatów poniżej 18 roku życia (do wydruku z systemu IRK).
- Opcjonalnie - zaświadczenie lub dyplom o uzyskaniu statusu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego.
- Deklaracja językowa - plik do pobrania na dole strony.
- dostarczyć 2 szt. fotografii kandydata/ki - jak do dowodu osobistego/paszportu, o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz >> zobacz przykłady;
- okazać do wglądu dowód osobisty (w przypadku wysłania dokumentów pocztą / kurierem warunkowo dopuszcza się okazanie dowodu przed rozpoczęciem roku akademickiego).

Uwaga! Cudzoziemcy muszą spełnić dodatkowe wymagania – więcej informacji na:
- marine-edu.com
- lub napisz do nas na adres e-mail international@pm.szczecin.pl
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu oryginalnych (papierowych) dokumentów.
Papierowe dokumenty rekrutacyjne należy dostarczyć do 23 lipca 2025 r.:
osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej
- Politechnika Morska w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 2, pok. 33 w holu głównym, pon. - pt., w godz. 8:00 – 15:00
lub - Politechnika Morska w Szczecinie, budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki,
ul. Willowa 2, budynek 1, po lewej stronie od bramy wjazdowej, pok. 23, pon. - pt. w godz. 9:00 - 14:00

lub za pośrednictwem operatora pocztowego / firmy kurierskiej na adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
lub
Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki
REKRUTACJA
ul. Willowa 2
71-650 Szczecin
Pliki do pobrania
Deklaracja językowa - automatyka i robotyka PM | ![]() |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie:Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW
Opłaty za studia:
- obywatele polscy – 0 zł
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 9 600 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) – 0 zł
Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna: od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 14:00.
Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki
Ul. Willowa 2, budynek 1 (po lewej stronie od bramy wjazdowej na teren PM)71-650 Szczecin.

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna
Ul. Willowa 2, bud. 1, pok. 23, pon. - pt. w godz. 9:00 - 14:00
E-mail rekrutacja@pm.szczecin.pl
Tel. kom. +48 695 882 679
CUDZOZIEMCY:
Dział Rekrutacji i Internacjonalizacji
Politechnika Morska w Szczecinie
Ul. Wały Chrobrego 1-2
Pok. 101 – 102
70-500 Szczecin
E-mail international@pm.szczecin.pl
Strona internetowa marine-edu.com
Tel. +48 91 48 09 345, -830, -817
Tel. kom. +48 601 329 781