Kierunek
Automatyka i robotyka
Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 4 lata
Forma: Studia niestacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: od 20.05.24 do 20.09.24 r.
Rekrutacja trwa od 20 maja do 20 września 2024 r.
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do godz. 14:00 ostatniego dnia rekrutacji.
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Warto wiedzieć o dodatkowych punktach dla:
- absolwentów techników (50% średniej arytmetycznej z wyników egzaminów zawodowych uzyskanych na dyplomie zawodowym),
- absolwentów szkół objętych patronatem Politechniki Morskiej w Szczecinie (dodatkowe 100 punktów),
- kandydaci posiadający dyplom International Baccalaureate, European Baccalaureate, lub Advanced Placement (dodatkowe 100 punktów).
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej 2024/25 - PDF | |
Informator dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie w roku akademickim 2024/25 |
Opis
Czego nauczycie się na studiach?
Automatyka i robotyka to nowoczesny kierunek na Politechnice Morskiej, która będąc jedną z czołowych polskich uczelni pod kątem innowacyjności technologicznej, rozszerza swoją ofertę edukacyjną o najbardziej "przyszłościowe" kierunki studiów.
Błyskawicznie rozwijająca się gospodarka stwarza nieustannie powiększającą się pulę stanowisk pracy w branży automatyki i robotyki. Inżynierowie specjalizujący się w tych zagadnieniach będą w najbliższych latach, jednymi z liderów tworzącego się przemysłu 4.0.
Poznacie jak programować roboty przemysłowe, których zastępy już teraz opanowały automatyczne linie produkcyjne w najnowocześniejszych fabrykach.
W trakcie studiów zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu projektowania, konstruowania, eksploatacji i diagnostyki układów regulacji automatycznej i systemów robotycznych z wykorzystaniem narzędzi i technik informatycznych, w tym oprogramowania SCADA.
Więcej o naszym Wydziale >> filmy i zdjęcia
Zobacz jak wygląda dzień otwarty naszego Wydziału
Program studiów na kierunku automatyka i robotyka
Zobacz informator Politechniki Morskiej dla kandydatów na studia 1 stopnia - plik PDF
Argumenty
Profesjonalna kadra praktyków
Nasza kadra to wybitni specjaliści-praktycy, korzystający z najnowszych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych udostępnianych przez współpracujące z Politechniką Morską czołowe firmy z branży. Nauka zawodu pod ich kierunkiem, to gwarancja płynnego poruszania się w obszarze najnowszych technologii w automatyce i robotyce.
Nie realizujemy abstrakcyjnych projektów, nasze zajęcia laboratoryjne i praktyki studenckie (za które studenci otrzymują wynagrodzenie) są najściślej jak to możliwe związane z aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy. Studenci odbywają praktyki we współpracujących z Politechniką najlepszych firmach z branży nowoczesnych technologii przemysłowych. Bardzo często praktyki studenckie przeradzają się w profesjonalne kontakty, co skutkuje ofertami pracy i zatrudnieniem.
Języki obce, bezpieczeństwo, wszechstronność
Podczas wszystkich semestrów nauki kładziemy duży nacisk na naukę języków obcych, co zapewnia szerokie możliwości w trakcie starania się o ciekawe praktyki zawodowe (także zagraniczne) i jest przepustką do świata nowoczesnego przemysłu.
Studiując u nas, nabierasz także biegłości w ekonomicznych, prawnych i etycznych aspektach zawodu inżyniera automatyka, poznajesz zagadnienia odpowiedzialności za realizowane zadania związane z pracą zespołową i dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy przy urządzeniach elektrycznych, elektromechanicznych i robotycznych.
Wykształcone "umiejętności miękkie" pozwolą Tobie na podjęcie pracy także na stanowiskach bezpośrednio nie związanych z obsługą techniczną aparatury i urządzeń, a zaangażowanych w zespołowe tworzenie strategicznych przemysłowych projektów inwestycyjnych.
Praca
Nieograniczone możliwości zatrudnienia - Ty wybierasz branżę
Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia kierunku automatyka i robotyka o profilu praktycznym i uzyskaniu dyplomu inżyniera, absolwenci są przygotowani do pracy zawodowej w firmach oraz zakładach przemysłowych we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, których działalność obejmuje wykorzystywanie robotów, złożonych układów mechatronicznych i zautomatyzowanych systemów wytwórczych. W szczególności są to: przemysł oparty o produkcję przemysłową, zbrojeniowy, motoryzacyjny, transport, telekomunikacja, innowacyjne jednostki naukowo-badawcze, biura konstrukcyjno-projektowe.
Kadry inżynierskie z kompetencjami z zakresu automatyki i robotyki wraz z rzeszą informatyków są zachęcani bardzo wysokimi zarobkami i doskonałymi warunkami pracy przez lawinowo rozwijające się sieci "inteligentnych" fabryk opartych na innowacyjnych procesach decyzyjnych, produkcyjnych i dystrybucyjnych napędzanych wizjonerskimi koncepcjami rozwoju sztucznej inteligencji, IoT (internetu rzeczy) i połączenia środowiska pracy maszyn i ludzi w jedną, wydajną i bezpieczną sieć.
Dodatkowo, absolwenci kierunku automatyka i robotyka o profilu praktycznym:
• potrafią dokonać́ wstępnej oceny ekonomicznej podejmowanych działań́ inżynierskich;
• mają szerokie kompetencje związane z kontrolą elektrycznych systemów przemysłowych i ochroną osób przy nich pracujących;
• potrafią dokonać analizy sposobu funkcjonowania i ocenić w zakresie wynikającym z zasad automatyki i robotyki istniejących rozwiązań technicznych takich jak urządzenia, obiekty, systemy, procesy itp.;
• potrafią porozumiewać się̨ przy użyciu rożnych technik w środowisku zawodowym oraz w innych środowiskach, także w języku angielskim;
• mają świadomość́ odpowiedzialności za realizowane zadania, związane z pracą zespołową i dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy przy urządzeniach elektrycznych, elektromechanicznych i robotycznych;
• mają świadomość ważności pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje;
• rozumieją potrzebę̨ ciągłego dokształcania się̨ i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych;
• posiadają praktykę̨ zawodową: warsztatową elektryczną, elektroniczną i elektromechaniczną oraz praktykę̨ odbytą w firmach i przedsiębiorstwach branży elektrycznej, elektronicznej i automatyki przemysłowej;
• są doskonale przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
PEŁEN PROGRAM STUDIÓW DOSTĘPNY NA STRONIE:
https://bip.pm.szczecin.pl/artykul/kierunek-automatyka-i-robotyka
Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:
(pliki do pobrania poniżej)- Podanie o przyjęcie na studia.
- Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
- Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
- Dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik (co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
- Klauzulę informacyjną RODO.
- Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą/kurierem - po przyjęciu na studia).
- Deklarację językową.
- (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą albo kurierem - po przyjęciu na studia).
* O przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo dojrzałości w rozumieniu art. 69.2 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.
Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online
Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.
Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do godz. 14:00 20 września 2024 r.
Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - ul. Willowa 2 - budynek na lewo od wejścia, pok. 23 (pon. - pt. w godz. 9 - 14) lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej
na adres:
Politechika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
Pliki do pobrania
Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF |
Ankieta OSOBOWA dla kandydatów na studia na PM - PDF |
Deklaracja językowa - automatyka i robotyka PM |
Zgoda rodziców nieletnich kandydatów - PDF |
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF |
ANKIETA ANONIMOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie:Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW
Opłaty za studia:
- obywatele polscy – 3 900 zł/rok
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 9 200 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) – 3 900 zł/rok
Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna: od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 14:00.
Politechnika Morska w Szczecinie
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki
Ul. Willowa 2, budynek nr 1 (po lewej stronie od bramy wjazdowej na terenie PM)71-650 Szczecin.
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna:
e-mail: de@pm.szczecin.pl
tel. kom.+ WhatsApp: +48 695 882 679
Dziekanat:
+48 91 48 09 955
+48 91 48 09 842
Rekrutację na studia przeprowadza Uczelniana Komisja Rekrutacyjna
Kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji na internetowej stronie Uczelni https://irk.pm.szczecin.pl/Default.aspx ponownie logując się do systemu.Wyniki rekrutacji będą dostępne 23 września 2024 r. od godz.13:00.
Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwykłym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.
Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.