Kierunek
Nawigacja
Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 4 lata - 4 zjazdy po 10 tygodni
Forma: Studia niestacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: od 20.05.2024 r. do 17.12.2024 r.
Rekrutacja trwa od 20 maja do 17 grudnia 2024 roku.
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do godz. 14:00 ostatniego dnia rekrutacji.
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.
Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak:
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Warto wiedzieć, że kandydaci ze szkół objętych patronatem Politechniki Morskiej w Szczecinie uzyskują dodatkowe 100 punktów.
Jeśli macie pytania dotyczące rekrutacji - napiszcie do nas na czacie (dostępnym w okresie rekrutacyjnym od 10 czerwca).
Informator dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie w roku akademickim 2024/25 | |
Warunki, tryby i terminy rekrutacji na Politechnice Morskiej 2024/25 - PDF |
Specjalność
- Transport morski
Opis
Studia na kierunku nawigacja prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych w kształceniu najlepszych inżynierów XXI wieku, nowoczesnych laboratoriów i symulatorów, a także statku badawczo-szkoleniowego Nawigator XXI. Baza dydaktyczna i programy kształcenia spełniają wymagania międzynarodowych standardów, a uzyskany dyplom ukończenia studiów i kolejne dyplomy morskie uznawane są na całym świecie bez konieczności ich nostryfikacji.
Dwie studentki kierunku nawigacja w symulatorze mostka nawigacyjnego na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Nawigacja jest kierunkiem mundurowym (tylko studia 1 stopnia) - mundur dostarcza Politechnika Morska. Zobacz jak wyglądają umundurowani studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego.
Studia przygotowują do pracy w bardzo szerokim sektorze światowej gospodarki morskiej. Zdobywane doświadczenia praktyczne w najpotężniej dofinansowanym i rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii pozwolą studentom i absolwentom kierunku nawigacja nabyć i wykształcić umiejętności szybkiego reagowania i dostosowania się do zmian na rynku pracy.
Zanim systemy satelitarne trafiły do powszechnego użycia na lądzie, wykorzystywali je w swojej pracy na statkach marynarze. Pierwsze prototypy komputerów zaprzęgnięte były w nauce do obliczeń przepowiedni pływów astronomicznych, które na co dzień analizują nawigatorzy.
Morskie farmy wiatrowej to już codzienność w pracy nawigatora. Twoi koledzy będą układali światłowody w sieci miejskiej, Ty połączysz nimi kontynenty pracując na statku, który układa kable na dnie oceanów. Poznacie potężną siłę natury jaką tworzą morza i oceany, zwiedzicie wiele krajów, będziecie pracowali w międzynarodowych zespołach, wśród ludzi różnych kultur i języków. Rozłóż skrzydła, podejmuj wyzwania i realizuj marzenia albo wybierz mocną, prostą ścieżkę z „nogami na ziemi” - wszystkie te zamierzenia są możliwe do realizacji pod jednym warunkiem – wybierz właściwy kierunek studiów – nawigację (1 stopień studiów z akredytacją EUR-ACE® Label - European Accredited Engineer)
Program studiów na kierunku nawigacja
Charakterystyka kierunku na stronie Wydziału Nawigacyjnego
Więcej o studiach na kierunku nawigacja i specjalności ratownictwo
Wydział Nawigacyjny PM i inne kierunki studiów
Zobacz informator Politechniki Morskiej dla kandydatów na studia 1 stopnia - plik PDF
Dlaczego warto?
- Kierunek otwiera drzwi do dynamicznego, międzynarodowego rynku pracy z możliwością wyboru regionów, firm, jednostek i okresów zatrudnienia.
- Większość absolwentów w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów rozpoczyna szybki awans na rynku pracy.
- Dzięki tym studiom karierę zbudujesz na morzu i szeroko wokół morza, a na lądzie we własnym kraju - dom i rodzinę.
- Przyszła praca jest wymagająca, niełatwa, ale jest życiowym wyzwaniem dającym wiele satysfakcji, a przede wszystkim - właściwą gratyfikację. Kształtuje charaktery, umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian i potrzebę samokształcenia.
- Absolwenci uzyskują dyplom uznanej uczelni morskiej, kształcącej zgodnie z międzynarodowymi standardami.
- Doświadczona kadra morska w gronie nauczycieli akademickich zapewnia praktyczny aspekt podejścia do wiedzy i umiejętności.
- W czasie trwania studiów studenci mają płatne staże, praktyki i przechodzą wiele specjalistycznych kursów i szkoleń, które otwierają im drogę do najlepszych pracodawców.
- Politechnika Morska jest wyposażona w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, m. in. kilka symulatorów mostków nawigacyjnych i sale z interaktywnymi stołami nawigacyjnymi.
- Studiujesz w atrakcyjnym mieście, w uczelni o ponad 75-letniej tradycji i najlepszym kampusie akademickim miasta (uczelnia, akademiki, biblioteka i czytelnie, pływalnia, kluby, teatry, kino, i parki, a także centra zakupowe – wszystko w promieniu półtora kilometra).
- Przeczytaj wywiady z naszymi absolwentami
Praca
Absolwenci kierunku nawigacja mogą pracować nie tylko w sektorach gospodarki morskiej, ale także odnajdą możliwości zatrudnienia w innych branżach współczesnej gospodarki.
W szczególności mogą pracować jako:
- marynarze poziomu operacyjnego i zarządzania (oficerowie i kapitanowie) na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, krajowej i śródlądowej
- marynarze i pracownicy sektora offshore, wydobywczego i produkcyjnego, w tym zasobów energii odnawialnej,
- w sektorze usług morskich: holowniczych, serwisowych, budowy i utrzymania dróg wodnych i portów,
- oficerowie i kapitanowie nowoczesnej floty rybołówstwa morskiego oraz nowoczesnych hodowli morskich,
- oficerowie i kapitanowie floty pasażerskiej (na promach, morskich i oceanicznych statkach pasażerskich, a także komercyjnych jachtach pełnomorskich),
- pracownicy służb hydrograficznych, straży granicznej, ratownictwa morskiego i wodnego,
- pracownicy pilotażu morskiego, brzegowych stacji kontroli i zarządzania ruchem statków,
- po zdobyciu stosownego doświadczenia morskiego, jako konsultanci ds. technicznych, eksperci w zakresie operacji ładunkowych i rozliczeń statków
- pracownicy instytucji klasyfikacyjnych i ubezpieczycieli,
- eksperci w zakresie technicznego wyposażenia statków,
- znajdują również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej oraz jako kadra zarządzająca firm żeglugowych i agencji pośrednictwa pracy na morzu.
Pełen program kierunku https://bip.pm.szczecin.pl/artykul/kierunek-nawigacja
Więcej o studiach niestacjonarnych 10-tygodniowych na PM >> Rok w 10 tygodni. Studia niestacjonarne na kierunkach pływających
Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:
- Podanie o przyjęcie na studia.
- Ankietę osobową ze zdjęciem lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
- Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą lub kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
- Morskie świadectwo zdrowia (jeżeli brak morskiego świadectwa, patrz zakładka Badania).
- Dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, równomiernie oświetlona twarz. Zobacz przykłady. Fotografię należy również przesłać w formie elektronicznej jako załącznik(co najmniej 540x420 pikseli, 300 dpi) podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zob. Opłaty).
- Klauzulę informacyjną RODO.
- Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą lub kurierem - po przyjęciu na studia).
- (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą albo kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
- (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online.
Cudzoziemcy aplikujący na Uczelnię proszeni są o wpisywanie danych z paszportów! Kandydaci z obywatelstwem polskim, posiadający dowód osobisty, proszeni są o wpisywanie danych z dowodu! Imiona w formularzach powinny być wpisane zgodnie z dokumentem tożsamości.
Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!
Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji.
Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- osobiście do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, ul. Wały Chrobrego 1-2, pok. 127, 130 (pon. - pt. w godz. 9 - 14) lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
Pliki do pobrania
Podanie o przyjęcie na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF |
Ankieta OSOBOWA dla kandydatów na studia na PM - PDF |
Zgoda rodziców nieletnich kandydatów - PDF |
Klauzula informacyjna RODO PM 2025 - PDF |
ANKIETA ANONIMOWA dla kandydata/ki na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie - PDF |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł
Wpłaty można dokonać w kasie Uczelni lub na konto bankowe Politechniki Morskiej w Szczecinie:Bank Pekao S.A. 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW
Opłaty za naukę:
- obywatele polscy – 6 700 zł/rok
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 10 500 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 6 700 zł/rok.
Kandydaci mogą brać udział w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny.
Kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 14:00.
Wydział Nawigacyjny
Politechnika Morska w Szczecinie
70-500 Szczecin
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna
pok. 131a, I piętro
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
tel. +48 91 48 09 735
tel. kom. +48 663 370 144
Dziekanat:
tel.: +48 91 48 09 354,
+48 91 48 09 355,
+48 91 48 09 358,
+48 91 48 09 515,
+48 91 48 09 578.
Kandydaci, którzy uzyskają status "zakwalifikowanych do przyjęcia na studia" zobowiązani są do złożenia kompletu papierowych dokumentów do ostatniego dnia rekrutacji do godz. 14:00.
Dotyczy obywateli polskich - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, za pośrednictwem Komisji.
Dotyczy cudzoziemców - kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
Co to jest morskie świadectwo zdrowia?
Kandydaci, którzy nie dysponują w/w dokumentami, w trakcie postępowania rekrutacyjnego mogą otrzymać z dziekanatu skierowanie na odpłatne badania lekarskie celem uzyskania zaświadczenia lekarskiego (od lekarza medycyny pracy) o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na danym kierunku lub morskiego świadectwa zdrowia zgodnego z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006. Dopuszcza się przedstawienie najpierw zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na dany kierunek "pływający", z koniecznością uzupełnienia badań, w celu uzyskania morskiego świadectwa zdrowia w określonym terminie.
W 2024 roku świadczenie badań lekarskich z zakresu medycyny pracy dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych, uczniów tych szkół, studentów oraz uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, realizowane jest przez następujące podmioty:
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy ZCLiP w Szczecinie, ul. Bol. Śmiałego 33, tel. 91 4349170, 91 485 00 58
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Koszalinie, ul. Zwycięstwa 136, tel. 94 342 42 39 w. 33
- Szczecińskie Centrum Zdrowia SPZOZ w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 97 - Medycyna Pracy, tel. 510 741 319
- Przychodnię Portową sp. z o.o. w Szczecinie, ul. Energetyków 2, tel. 91 441 21 60.
Kandydaci mogą ubiegać się o wydanie morskiego świadectwa zdrowia w miejscu swojego zamieszkania i wykonać badania w jednej z uprawnionych przychodni. Lista lekarzy uprawnionych do ich wydawania znajduje się na stronie Urzędu Morskiego w Szczecinie: https://www.ums.gov.pl/dokumenty-marynarzy/634-swiadectwa-zdrowia
Co należy zrobić, aby otrzymać skierowanie?
Badania lekarskie na morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 trwają około 3 dni roboczych. Na czas badań istnieje możliwość odpłatnego zakwaterowania w akademiku PM.
Studenci kierunków "pływających" zobowiązani są także do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Kandydaci, którzy jej nie mają, będą skierowani na obowiązkowe badania już w trakcie studiów.