Kierunek

Nawigacja

Wydział Nawigacyjny
Wydział: Wydział Nawigacyjny
Typ studiów: studia I stopnia
Język: polski
Czas trwania: 4-letnie - 8 semestrów
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: inżynier
Terminy rekrutacji: 15.05.2023 r. do 18.07.2023 r.


Rekrutacja trwa od 15.05.2023 r. do 18.07.2023 r.

Spełnienie wymogów rekrutacyjnych jest równoznaczne z przyjęciem na studia.

Komisja rekrutacyjna PM bierze w procesie rekrutacji pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.

Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak:
chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.

Warto wiedzieć, że jeśli jesteś kandydatem ze szkoły objętej patronatem Politechniki Morskiej w Szczecinie uzyskujesz dodatkowe 50% punktów.
Jeśli macie pytania dotyczące rekrutacji - napiszcie do nas na czacie (dostępnym od 10.00 do 14.00 w okresie rekrutacyjnym).

dokumenty rekrutacyjne infografika

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:

(formularze do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia.
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
  4. Zobowiązanie mundurowe.
  5. Wykonane na własny koszt morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na kierunku (preferowane jest morskie świadectwo zdrowia ze względu na odbywanie praktyki morskiej na I roku studiów - jeżeli brak morskiego świadectwa zob. zakładka Badania).
  6. Dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, głowa w lewym półprofilu z widocznym całym lewym uchem, równomiernie oświetlona twarz oraz w formie elektronicznej jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
  7. Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
  8. Klauzulę informacyjną RODO.
  9. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
  10. (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
  11. (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
* O przyjęcie na studia na Politechnikę Morską w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo dojrzałości w rozumieniu art. 69.2 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.



Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online.

Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!

Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą lub kurierem, liczy się data nadania przesyłki.

Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej lub
- umieszczając dokumenty w skrzynce  w budynku przy ul. Wały Chrobrego 1-2 lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej

na  adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
 
Podanie o przyjęcie na studia
Ankieta osobowa
Ankieta dla kandydatów na studia
Klauzula informacyjna RODO
Zgoda rodziców nieletnich studentów.
Zobowiązanie mundurowe 2022.

Specjalność

  1. Transport morski
  2. Inżynieria ruchu morskiego
  3. Pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne
  4. Ratownictwo
  5. Eksploatacja jednostek pływających offshore
  6. Transport morski i śródlądowy
  7. Żeglarstwo morskie

Rekrutacja na studia prowadzona jest na kierunek. 

Wybór specjalności dokonywany będzie w semestrze wskazanym przez dziekana. Dziekan określa i podaje do wiadomości, które z oferowanych specjalności będą uruchomione w danym roku akademickim.

Opis

Studia na kierunku nawigacja – prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych w kształceniu najlepszych inżynierów XXI wieku, nowoczesnych laboratoriów i symulatorów, a także statku badawczo-szkoleniowego Nawigator XXI. Baza dydaktyczna i programy kształcenia spełniają wymagania międzynarodowych standardów, a uzyskany dyplom ukończenia studiów i kolejne dyplomy morskie uznawane są na całym świecie bez konieczności ich nostryfikacji. Nawigacja jest kierunkiem mundurowym - mundur dostarcza Politechnika Morska. Zobacz jak wyglądają umundurowani studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego.

Studia przygotowują do pracy w bardzo szerokim sektorze światowej gospodarki morskiej. Zdobywane doświadczenia praktyczne w najpotężniej dofinansowanym i rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii pozwolą studentom i absolwentom kierunku nawigacja nabyć i wykształcić umiejętności szybkiego reagowania i dostosowania się do zmian na rynku pracy. 

Zanim systemy satelitarne trafiły do powszechnego użycia na lądzie, wykorzystywali je w swojej pracy na statkach marynarze. Pierwsze prototypy komputerów zaprzęgnięte były w nauce do obliczeń przepowiedni pływów astronomicznych, które na co dzień analizują nawigatorzy.

Morskie farmy wiatrowej to już codzienność w pracy nawigatora. Twoi koledzy będą układali światłowody w sieci miejskiej, Ty połączysz nimi kontynenty pracując na statku, który układa kable na dnie oceanów. Poznacie potężną siłę natury jaką tworzą morza i oceany, zwiedzicie wiele krajów, będziecie pracowali w międzynarodowych zespołach, wśród ludzi różnych kultur i języków. Rozłóż skrzydła, podejmuj wyzwania i realizuj marzenia albo wybierz mocną, prostą ścieżkę z „nogami na ziemi” - wszystkie te zamierzenia są możliwe do realizacji pod jednym warunkiem – wybierz właściwy kierunek studiów – nawigację.

👉 Program studiów na kierunku nawigacja

👉 Charakterystyka kierunku na stronie Wydziału Nawigacyjnego

👉 Więcej o studiach na kierunku nawigacja i specjalności ratownictwo

👉 Wydział Nawigacyjny PM i inne kierunki studiów 

👉 Zobacz informator Politechniki Morskiej - plik PDF

Dlaczego warto

  • Kierunek otwiera drzwi do dynamicznego, międzynarodowego rynku pracy z możliwością wyboru regionów, firm, jednostek i okresów zatrudnienia
  • Większość absolwentów w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów rozpoczyna szybki awans na rynku pracy.
  • Dzięki tym studiom karierę zbudujesz na morzu i szeroko wokół morza, a na lądzie we własnym kraju - dom i rodzinę.
  • Przyszła praca jest wymagająca, niełatwa, ale jest życiowym wyzwaniem dającym wiele satysfakcji, a przede wszystkim - właściwą gratyfikację. Kształtuje charaktery, umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian i potrzebę samokształcenia.
  • Absolwenci uzyskują dyplom uznanej uczelni morskiej, kształcącej zgodnie z międzynarodowymi standardami.
  • Doświadczona kadra morska w gronie nauczycieli akademickich zapewnia praktyczny aspekt podejścia do wiedzy i umiejętności.
  • W czasie trwania studiów studenci mają płatne staże, praktyki i przechodzą wiele specjalistycznych kursów i szkoleń, które otwierają im drogę do najlepszych pracodawców.
  • Studiujesz w atrakcyjnym mieście, w uczelni o ponad 75-letniej tradycji i najlepszym kampusie akademickim miasta (uczelnia, akademiki, biblioteka i czytelnie, pływalnia, kluby, teatry, kino, i parki, a także centra zakupowe  – wszystko w promieniu półtora kilometra).
  • 👉👉 Przeczytaj wywiady z naszymi absolwentami    

Praca

Absolwenci kierunku nawigacja mogą pracować nie tylko w sektorach gospodarki morskiej, ale także odnajdą możliwości zatrudnienia w innych branżach współczesnego rynku pracy.

W szczególności mogą pracować jako:

  • marynarze poziomu operacyjnego i zarządzania (oficerowie i kapitanowie) na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, krajowej i śródlądowej
  • marynarze i pracownicy sektora offshore, wydobywczego i produkcyjnego, w tym zasobów energii odnawialnej,
  • w sektorze usług morskich: holowniczych, serwisowych, budowy i utrzymania dróg wodnych i portów,
  • oficerowie i kapitanowie nowoczesnej floty rybołówstwa morskiego oraz  nowoczesnych hodowli morskich,
  • oficerowie i kapitanowie floty pasażerskiej (na promach, morskich i oceanicznych statkach pasażerskich, a także komercyjnych jachtach pełnomorskich),
  • pracownicy służb hydrograficznych, straży granicznej, ratownictwa morskiego i wodnego,
  • pracownicy pilotażu morskiego, brzegowych stacji kontroli i zarządzania ruchem statków,
  • po zdobyciu stosownego doświadczenia morskiego, jako konsultanci ds. technicznych, eksperci w  zakresie operacji ładunkowych i rozliczeń statków
  • pracownicy instytucji klasyfikacyjnych i ubezpieczycieli,
  • eksperci w zakresie technicznego wyposażenia statków,
  • znajdują również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej oraz jako kadra zarządzająca firm żeglugowych i agencji pośrednictwa pracy na morzu. 

Program studiów

Zakres programu nauczania jest zgodny z Mię­dzynarodową konwencją o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht, STCW 78 z jej późniejszymi zmianami. Plan studiów obejmuje 6 semestrów zajęć dydaktycznych oraz 2 semestry praktyki lądowej (śródlądowej) i morskiej. Po pierwszym roku studenci mają możliwość wyboru specjalności:

  • transport morski – przygotowuje do pracy na różnych typach statków transportowych: masowce, kontenerowce, tankowce, gazowce, chemikaliowce, promy, samochodowce, statki pasażerskie,
  • inżynieria ruchu morskiego – przygotowuje do pracy na morzu oraz w jednostkach organizacyjnych związanych z żeglugą ze szczególnym uwzględnieniem służb kontroli ruchu, wydziałów bezpieczeństwa żeglugi, urzędów morskich,
  • pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne – przygotowuje do pracy na morzu oraz w jednostkach organizacyjnych związanych z żeglugą ze szczególnym uwzględnieniem biur hydrograficznych, urzędów morskich, górnictwa morskiego, morskiego przemysłu wydobywczego, służb geodezyjnych, inspekcji portowych, inspektoratów żeglugi śródlądowej, okrętowych dyrekcji dróg wodnych,
  • ratownictwo morskie - przygotowuje do pracy na morzu oraz w jednostkach organizacyjnych związanych z żeglugą ze szczególnym uwzględnieniem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Polskiego Ratownictwa Okrętowego oraz inspektorów żeglugi śródlądowej, okręgowych dyrekcji dróg wodnych,
  • morskie systemy informatyczne - przygotowuje do pracy na morzu z poszerzoną wiedzą o informacje z zakresu systemów informatycznych, inżynierii oprogramowania i projektowaniem systemów informatycznych wykorzystywanych w transporcie morskim, eksploatacji statków i nawigacji. Wiedza ta pozwoli absolwentom na zatrudnienie w działach zajmujących się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej, takich jak armatorzy, spedytorzy, porty, administracja morska, klasyfikatorzy i inne, a także w firmach tworzących i wdrażających systemy informatyczne dla potrzeb transportu morskiego,
  • eksploatacja jednostek pływających offshore - przygotowuje do pracy na różnych typach statków, w szczególności wykonujących prace „offshorowe” – konstrukcyjne, wydobywcze, pogłębiarskie, obsługi platform wiertniczych, morskich elektrowni wiatrowych, instalacji podwodnych (rurociągów, kabli),
  • górnictwo morskie - przygotowuje do pracy na różnych typach statków, w szczególności wykonujących prace związane z górnictwem morskim – wydobyciem węglowodorów oraz konkrecji z dna morskiego,
  • żeglarstwo morskie - przygotowuje do pracy na różnych typach statków, w szczególności jednostkach żaglowych zajmujących się żeglugą komercyjną – pasażerskich jachtach morskich,

Egzaminowi bądź zaliczeniu podlegają wszystkie przedmioty objęte planem studiów. Studenci mają obowiązek przygotowania sprawozdania z programowej praktyki morskiej, pracy dyplomowej inżynierskiej i zdania egzaminu dyplomowego. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy inżyniera. Po spełnieniu wymagań określonych rozporządzeniem ministra właściwego ds. gospodarki morskiej w zakresie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy absolwenci ww. specjalności uzyskują kwalifikacje uprawniające do pełnienia na statku funkcji oficerskich na poziomie operacyjnym (oficer wachtowy) i zarządzania (starszy oficer i kapitan).

Absolwenci mają możliwość kontynuacji studiów na kierunku nawigacja na IIst. – studia magisterskie. Czasokres spełnienia wymagań (praktyk morskich) po studiach inżynierskich określony rozporządzeniem ministra właściwego ds. gospodarki morskiej w zakresie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy jest w takim wypadku przeniesiony na czas po studiach magisterskich.

Profil absolwentów

Absolwenci Wydziału Nawigacyjnego ww. specjalności są doskonale dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie do pracy w charakterze oficerów pokładowych na statkach morskich, w jednostkach organizacyjnych związanych z administracją morską, bezpieczeństwem żeglugi, służbach armatorskich oraz szeroko rozumianym sektorze gospodarki morskiej. 

Charakteryzuje ich:

  • dobre przygotowanie zawodowe,
  • nowoczesna wiedza techniczna,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • umiejętność samokształcenia,
  • umiejętność wdrażania postępu technicznego,
  • duża sprawność fizyczna i manualna,
  • odporność na stresy,
  • umiejętność pracy zespołowej,
  • wysokie poczucie obowiązku i odpowiedzialność.

Prognozy dla kierunku

Absolwenci Wydziału Nawigacyjnego, kierunku nawigacja, opuszczają uczelnię z wiedzą zawodową, umiejętnościami i kompetencjami zgodnymi z wymaganiami międzynarodowej konwencji STCW. Mogą podejmować pracę zawodową na szerokim rynku pracy przedsiębiorstw gospodarki morskiej od służb i floty handlowej o wysokim stopniu specjalizacji, poprzez flotę połowową, pasażerską, przemysłową i usługową.

Rozwój technologii eksploracji mórz i oceanów oraz globalizacja handlu zapewniają dobre perspektywy światowej gospodarce morskiej. Absolwenci kierunku nawigacja na PM znajdą pracę na statkach transportowych, offshore, zabezpieczających pola naftowe, na wieżach wiertniczych i produkcyjnych, na najnowocześniejszych statkach specjalistycznych, hydrograficznych i badawczych.

Po zdobyciu morskiego doświadczenia i niezbędnej praktyki, absolwenci kierunku nawigacja mogą także być zatrudnieni w lądowych służbach eksploatacyjnych, technicznych, administracji morskiej, instytucjach klasyfikacyjnych i służbie SAR. Postępująca automatyzacja jednostek pływających nie wyeliminuje z rynku pracy nawigatorów, na barkach których zawsze pozostanie odpowiedzialność za bezpieczną eksploatację (nawigację, załadunek i wyładunek).

Wywiady z absolwentami Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Szczecinie

dokumenty rekrutacyjne infografika

Kandydaci na studia składają w wyznaczonym terminie:

(formularze do pobrania poniżej)
  1. Podanie o przyjęcie na studia.
  2. Ankietę osobową lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online.
  3. Świadectwo dojrzałości * (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
  4. Zobowiązanie mundurowe.
  5. Wykonane na własny koszt morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na kierunku (preferowane jest morskie świadectwo zdrowia ze względu na odbywanie praktyki morskiej na I roku studiów - jeżeli brak morskiego świadectwa zob. zakładka Badania).
  6. Dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm. Fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, głowa w lewym półprofilu z widocznym całym lewym uchem, równomiernie oświetlona twarz oraz w formie elektronicznej jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online. Jeżeli wystąpi problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna po dostarczeniu papierowej wersji wszystkich dokumentów.
  7. Potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (zobacz - zakładka Opłaty).
  8. Klauzulę informacyjną RODO.
  9. Dowód osobisty do wglądu (przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub w przypadku wysłania dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu na studia).
  10. (Opcjonalnie) Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (w trakcie rejestracji online należy wysłać skan, poświadczenie przez Uczelnię następuje przy osobistym dostarczeniu papierowej wersji dokumentów lub - w przypadku wysłania kserokopii dokumentów pocztą bądź kurierem - po przyjęciu kandydata na studia).
  11. (Opcjonalnie) Anonimową ankietę dla kandydatów na studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie (do celów statystycznych).
* O przyjęcie na studia na Politechnikę Morską w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające świadectwo dojrzałości w rozumieniu art. 69.2 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.



Kandydaci dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni w zakładce – Rekrutacja >> Rejestracja online.

Uwaga! należy dostarczyć dokumenty również w wersji papierowej, rekrutacja elektroniczna nie zwalnia z tego obowiązku!

Papierowe wersje dokumentów muszą dotrzeć na Politechnikę Morską w Szczecinie najpóźniej do końca terminu rekrutacji. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą lub kurierem, liczy się data nadania przesyłki.

Kandydaci mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne:
- osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej lub
- umieszczając dokumenty w skrzynce  w budynku przy ul. Wały Chrobrego 1-2 lub
- za pośrednictwem operatora pocztowego lub
- za pośrednictwem firmy kurierskiej

na  adres:
Politechnika Morska w Szczecinie
REKRUTACJA
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
 

Pliki do pobrania

Podanie o przyjęcie na studia
Ankieta osobowa
Ankieta dla kandydatów na studia
Klauzula informacyjna RODO
Zgoda rodziców nieletnich studentów.
Zobowiązanie mundurowe 2022.

Opłata rekrutacyjna: 85 zł 

wpłaty można dokonać w kasie uczelni lub na konto Akademii Morskiej w Szczecinie: 
Bank Pekao S.A.  91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
IBAN PL 91 1240 3927 1111 0011 0575 2658
SWIFT: PKOPPLPW

Opłata za naukę: 
  • obywatele polscy – 0 zł 
  • cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 9.500 zł/rok 
  • cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO  na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 0 zł

Kandydaci wybierają w trakcie rejestracji online jeden kierunek główny i drugi alternatywny w ramach tego samego wydziału i wnoszą tylko jedną opłatę rekrutacyjną w kwocie 85 zł. W przypadku niepowodzenia w rekrutacji na kierunek główny, kandydaci będą automatycznie przekierowani na rekrutację na kierunek alternatywny. Jeśli kandydaci rejestrują się online w celu rekrutacji na kierunek na kolejnym wydziale lub na studia w innym trybie (stacjonarnym lub niestacjonarnym) zobowiązani są do wniesienia kolejnej opłaty rekrutacyjnej w kwocie 85 zł.

kasa czynna : pon-piątek 10:14

Wydział Nawigacyjny
Politechnika Morska w Szczecinie

ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
e-mail: dn@pm.szczecin.pl

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna 
dostępna w pokojach 127, 129, 130 i 131.
e-mail: dn@pm.szczecin.pl
Dziekanat:
91 48 09 355 ,
91 48 09 358,
91 48 09 354,
91 48 09 578
 

Rekrutację na studia przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna.

Wyniki rekrutacji kandydaci mogą sprawdzić poprzez stronę internetową uczelni, poprzez którą aplikowali.
Wyniki będą dostępne od 24 lipca 2023 r.
Osoby, które zostaną przyjęte na pierwszy rok studiów będą również powiadamiane listem zwykłym, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.

Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną komisji rekrutacyjnej mają prawo do wniesienia odwołania do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji, za pośrednictwem komisji rekrutacyjnej (dotyczy obywateli polskich).

Kandydaci w stosunku, do których wydano odmowę przyjęcia na studia decyzją administracyjną Rektora mają prawo do wniesienia do Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania Decyzji (dotyczy cudzoziemców).
 

Co to jest morskie świadectwo zdrowia?

Studenci kierunków "pływających" - nawigacja, żegluga śródlądowa, mechatronika i mechanika i budowa maszyn będą odbywać praktyki na statkach, do czego konieczne jest posiadanie morskiego świadectwa zdrowia zgodnego z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006, które określają warunki zdrowotne, jakie musi spełniać osoba pracująca na morzu. Posiadanie aktualnego morskiego świadectwa zdrowia jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom załogi i zabezpieczyć im odpowiednie warunki pracy. Badania polegają głównie na sprawdzeniu wzroku, słuchu, równowagi, układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia.
 
Badania-morskie świadectwo zdrowia
Kandydaci na studia I stopnia na kierunek nawigacja oraz żegluga śródlądowa składają w wyznaczonym terminie do komisji rekrutacyjnych lub w przypadku cudzoziemców do osób upoważnionych przez Rektora w Dziale ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na w/w. kierunkach.

Kandydaci, którzy nie dysponują w/w dokumentami, w trakcie postępowania rekrutacyjnego mogą otrzymać z dziekanatu skierowanie na odpłatne badania lekarskie celem uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na danym kierunku lub morskiego świadectwa zdrowia zgodnego z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006. Dopuszcza się przedstawienie najpierw zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na dany kierunek "pływający", z koniecznością uzupełnienia badań, w celu uzyskania morskiego świadectwa zdrowia w określonym terminie.

Kandydaci mogą ubiegać się o wydanie morskiego świadectwa zdrowia w miejscu swojego zamieszkania i wykonać badania w jednej z uprawnionych przychodni. Lista lekarzy uprawnionych do ich wydawania znajduje się na stronie Urzędu Morskiego w Szczecinie: https://www.ums.gov.pl/dokumenty-marynarzy?id=44

Co należy zrobić, aby otrzymać skierowanie?

Warunkiem uzyskania skierowania na badania lekarskie (koszt badań pokrywają kandydaci na studia) w obu powyższych przypadkach jest skontaktowanie się dziekanatem Wydziału Nawigacyjnego e-mailowo: dn@pm.szczecin.pl
lub telefonicznie 91 48 09 735.

Badania lekarskie na morskie świadectwo zdrowia zgodne z Konwencją STCW 1978 i MLC 2006 trwają około 3 dni roboczych. Na czas badań istnieje możliwość odpłatnego zakwaterowania w akademiku PM.

Studenci kierunków "pływających" zobowiązani są także do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Kandydaci, którzy jej nie mają, będą skierowani na obowiązkowe badania już w trakcie studiów.

Aktualności związane z zagrożeniem epidemicznym:

Praktyka przygotowawcza odbywana w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej w Szczecinie odbędzie się po zakończeniu rekrutacji oraz zniesieniu ograniczeń dotyczących szkoleń morskich w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zaplanowane szkolenia zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem metod, technik i zabezpieczeń zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom.
W przypadku braku możliwości przeprowadzenia praktyki przygotowawczej przed rozpoczęciem roku akademickiego Rektor lub osoba upoważniona przez Rektora wyznaczy inny możliwy termin do zrealizowania tej praktyki.
Wszyscy kandydaci przyjęci na studia zostaną powiadomieni o terminie rozpoczęcia praktyki z odpowiednim wyprzedzeniem.
Cudzoziemcy, praktykę tę odbędą w terminie wskazanym przez Rektora lub przez osobę upoważnioną przez Rektora po rozpoczęciu roku akademickiego.

Informacje wynikające z warunków i trybów:
  1. Praktyka przygotowawcza odbywa się w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej w Szczecinie (nie dotyczy cudzoziemców) i trwa 2 tygodnie.
  2. Dziekan wyznacza termin praktyki. Istnieje możliwość zmiany terminu po uprzednim złożeniu podania podczas składania dokumentów rekrutacyjnych.
  3. Osoby posiadające certyfikaty, które są ważne jeszcze 2 lata w momencie składania dokumentów rekrutacyjnych, mogą ubiegać się o zwolnienie z praktyki przygotowawczej, po uprzednim złożeniu podania podczas składania dokumentów rekrutacyjnych. Do podania trzeba dołączyć ksero certyfikatów.
  4. Na czas praktyki istnieje możliwość odpłatnego zakwaterowania w akademiku PM .
  5. Nieobecność na praktyce przygotowawczej bez usprawiedliwienia powoduje skreślenie z listy.
Ćwiczenia w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego akademii Morskiej w Szczecinie