Dwa wydziały PM gościły uczniów szkoły średniej

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie spędzili kilka intensywnych godzin na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki PM

Z wykładu na turbinę wiatrową

Wizytę uczniów z ZSBT z klasy o specjalizacji odnawialnych źródeł energii przygotowaną przez Rafała Zaweracza z Działu Promocji PM, rozpoczął wykład w sali wykładowej Wydziału Mechanicznego Magdaleny Klery-Nowopolskiej z Polenergii: "Między fikcją i nauką, energia i surowce, miejsce morskiej energetyki wiatrowej w (r)ewolucji energetycznej". Następnie, grupa przeszła do budynku Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki, gdzie przywitał ich dziekan, dr. inż. of. elektroautomatyka okr. Maciej Kozak, prof. PM. Dziekan razem z dr. inż. Mariuszem Sosnowskim zaprezentowali możliwości edukacyjne jednego z wydziałowych laboratoriów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz zminiaturyzowanego symulatora turbiny wiatrowej połączonego z tablicą zapatrzoną w panel fotowoltaiczny. Zestaw ten służy do nauki sterowania produkcją, przetwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł. Całkiem spore zainteresowanie wzbudziły również roboty Epson i języki programowania maszyn frezujących.
Część wizyty odbyła się na świeżym, nieco mroźnym tego dnia powietrzu. Chętni uczniowie mogli zajrzeć do wnętrza wieży turbiny wiatrowej, która niedawno stanęła obok stawianego budynku z kompleksu POSRM.
Uczniowie zaglądają do wnętrza wieży turbiny wiatrowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej w Szczecinie

Nowinki technologiczne

Uczniowie ze Stargardu byli pierwszą grupą, która miała okazję (poza pracownikami i studentami) zobaczyć działanie najnowszego urządzenia zakupionego dla wydziału – waterjeta. Urządzenie to składa się z płytkiego basenu wypełnionego wodą, skomplikowanej aparatury tnącej metal i inne twarde materiały strumieniem wody z kruszywem oraz z oprogramowania i panelu sterującego. Dr inż. Marek Pijanowski wraz dr inż. Katarzyną Bryll zaprezentowali możliwości maszyny. W 2 minuty, z blachy o grubości 3mm  został wycięty otwieracz do butelek w kształcie rekina.
rekin - otwieracz wycietyz blachy   watrerjetem PM

Ostatnim punktem wizyty sympatycznych uczniów i nauczycieli ze Stargardu było krótkie spotkanie informacyjne z władzami Wydziału Mechanicznego oraz z pracownikami dziekanatów obu wydziałów.