Nowy kierunek - geoinformatyka, studia magisterskie

Studia na tym kierunku trwają 1,5 roku (3 semestry). Program studiów zapewnia studentom szerokie podstawy wiedzy z zakresu zarówno geodezji i kartografii, jak i informatyki oraz innych powiązanych dziedzin nauki, pozwalających na elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej.

Nabyta przez przyszłych absolwentów wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne umożliwią im posługiwanie się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, programowanie aplikacji mobilnych i internetowych oraz praktyczne wykorzystanie języków skryptowych w szczególności w programach typu GIS.Szkolenie studentów będzie obejmowało także komputerowe przetwarzanie, analizę i wizualizację cyfrową zgromadzonych hydro- i geodanych.

Bazowym językiem skryptowym w trakcie nauki będzie Python. Zajęcia prowadzone będą w Szczecinie w salach AM. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną m.in.: skaner laserowy, UAV wraz z symulatorem, Total Station oraz odbiorniki GNSS, 17 nowych stacji graficznych do przetwarzania geodanych, nowa stacja graficzno-fotogrametryczna, system niezbędny do nauki oprogramowywania danych 3D w środowisku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (m.in. z zestawami gogli VR). Dodatkowo w ramach studiów wykorzystywane będzie najnowocześniejsze oprogramowanie geodezyjne oraz oprogramowanie do integracji danych geodezyjnych i multi-sensorycznych zakupione z funduszy UE.

Profil absolwenta i absolwentki:

Najważniejsze atuty absolwentów kierunku geoinformatyka:
  • Znajomość technik pozycjonowania w dowolnie zorientowanej przestrzeni pomiarowej.
  • Posiadanie wiedzy z zakresu programowania aplikacji mobilnych i internetowych.
  • Praktyczna umiejętność zaplanowania nalotu dronem i wykonanie ortofotomapy oraz modelu 3D.
  • Znajomość najnowszych systemów komputerowych do tworzenia geoportali.
  • Umiejętność opracowania modeli 3D w środowisku wirtualnej rzeczywistości.
  • Praktyczna umiejętność wykonania zaawansowanych analiz geoprzestrzennych oraz geowizualizacji.
  • Znajomość nowoczesnych technik teledetekcyjnych .
  • Posługiwanie się językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego i problematyki geodezyjnej oraz informatycznej.
  • Absolwenci i absolwentki studiów na kierunku geoinformatyka mogą znaleźć zatrudnienie na polskim i światowym rynku pracy w firmach geoinformatycznych, geodezyjnych, informatycznych, urzędach, pracowniach projektowych oraz instytucjach naukowo-badawczych.

Geoinformatyka kierunkiem przyszłości

Na potrzebę kształcenia na kierunku geoinformatyka wskazuje szereg dokumentów o charakterze strategicznym, dlatego absolwenci będą poszukiwanymi pracownikami w najbliższych kilkunastu latach. Poniżej wskazano trzy najważniejsze tego rodzaju dokumenty:
  • Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne są wskazane jako piętnasta krajowa inteligentna specjalność 
  • Kierunek geoinformatyka jest zgodny z jedną z regionalnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego tj. „usługami przyszłości w tym ICT” ujętymi w „Regionalnej Strategii Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego 2020+ RIS3 WZ”
  • Potrzebę kształcenia studentów w obszarze geoinformatyki potwierdzili na spotkaniu z władzami Uczelni w październiku 2016 przedstawiciele firm z branży geodezyjnej, w tym Gispro, Geometr, Fotokart i OPGK Koszalin (link). Idea utworzenia tego kierunku jak i jego program są więc wynikiem współpracy AM z pracodawcami.

Finansowanie z Unii Europejskiej

Akademia otrzymała 7 milionów PLN dotacji z funduszy UE na realizację projektu NOWE HORYZONTY. Projekt obejmuje m.in. otwarcie nowego kierunku studiów tj. geoinformatyki, który pod pewnymi warunkami będzie bezpłatny dla osób spoza UE. Studenci tego kierunku uzyskają dodatkowe wsparcie, a nauka na tym kierunku będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Poniżej lista najważniejszych korzyści wynikających z finansowania kierunku geoinformatyka z funduszy unijnych:
dostęp do najnowocześniejszego oprogramowania i sprzętu komputerowego, w tym do nowoczesnego laboratorium komputerowego.
dostęp do płatnych staży dla najlepszych 30% studentów na kierunku geoinformatyka. Stypendium stażowe wynosi 2200 zł brutto plus możliwość uzyskania refundacji kosztów zakwaterowania oraz przejazdów.
Dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych na pokrycie np. kosztów wynajęcia transportu, dostosowania architektonicznego budynków lub infrastruktury komputerowej, sfinansowania usługi asystenta osoby z trudnościami w poruszaniu się lub asystenta tłumaczącego na język migowy. Ww. koszty nie mogą przekroczyć 12 tys. zł na osobę w całym okresie studiów.

Oczywiście, wszyscy studenci kierunku geoinformatyka, bez względu na narodowość, mogą również korzystać ze wsparcia oferowanego w ramach programu ERASMUS+. Oznacza to, że również osoby spoza Unii Europejskiej mogą wyjechać np. na dwumiesięczną praktykę do zagranicznej firmy