Konkurs wiedzy o MEW

Konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego.

Grafika 2 pracowników na łopacie morskiej elektrowni wiatrowej - konkurs wiedzy o MEW 2024 Orlen Neptun 1

Czym jest morska energetyka wiatrowa?

Morska energetyka wiatrowa to sektor "zielonej" energetyki, który w produkcji energii elektrycznej wykorzystuje siłę wiatru na morzu. Sektor ten (zwany także offshore wind) jest częścią gospodarki morskiej - tzw. branży offshore (czyli także aktywności związanych z poszukiwaniem i wydobyciem surowców takich jak ropa naftowa i gaz; budową konstrukcji i instalacji morskich, a nawet obsługą ferm ryb i skorupiaków).

Morskie farmy wiatrowe - czyli zgrupowanie od kilku do kilkuset turbin - charakteryzują się, w porównaniu z turbinami na lądzie, wyższą efektywnością pracy. Jest to związane z silniejszymi i stabilniejszymi wiatrami wiejącymi na morzu. Turbiny instalowane na morzu mogą być zdecydowanie większe i produkować większą ilość energii elektrycznej. Prąd wyprodukowany z takich turbin jest tańszy niż w przypadku elektrowni węglowych i, co najważniejsze, jego produkcja nie zatruwa środowiska.

Już wkrótce w polskiej strefie Bałtyku powstaną pierwsze farmy wiatrowe. Wzmocni to nasze bezpieczeństwo energetyczne, pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw energii i pomoże stworzyć tysiące nowych miejsc pracy. Centrum polskiego offshore i morskiej energetyki wiatrowej kształtuje się w województwie zachodniopomorskim. To w Szczecinie i okolicach, światowi potentaci produkujący elementy turbin wiatrowych stawiają swoje fabryki, a w Świnoujściu polska firma ORLEN Neptun uruchomi pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, które wybuduje na Bałtyku.

Nagrody:

1. miejsce - 10.000 zł
2. miejsce - 5.000 zł
3. miejsce 2500 zł
+ 3 indeksy na dowolny kierunek na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

Jak będzie przebiegać Konkurs?

Prześlij zgłoszenie do 4 kwietnia na adres e-mailowy konkursON@pm.szczecin.pl
I etap konkursu będzie internetowy – i ruszy 10 kwietnia. Z pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej Politechniki Morskiej należy odpowiedzieć na pytania dot. morskiej energetyki wiatrowej. Liczy się zarówno wiedza jak i czas udzielenia odpowiedzi. 30 osób, które uzyska najlepszy wynik awansuje do II etapu.

II etap rozpocznie się 28 maja.  30 wyłonionych wcześniej półfinalistów wystartuje w dwóch grupach. 15 osób będzie rywalizować w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, drugie 15, w Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczestnicy rozwiążą zadania pisemne związane z energetyką wiatrową. Do finału awansuje po 5 osób z każdej z grup.

III etap - wreszcie wielki finał. 10 finalistów spotka się w Międzynarodowym Dniu Wiatru (15 czerwca) przed Komisją Konkursową. Uczestnicy finału będą mieli za zadanie przygotowanie zagadnienia związanego z energetyką wiatrową. Jury oceni, kto z uczestników zaprezentuje najciekawsze rozwiązanie.

Trzech najlepszych uczestników konkursu otrzyma „wirtualny indeks" na dowolny wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. ORLEN Neptun ufunduje dla zdobywców:
  • pierwszego miejsca – 10 tys. zł,
  • drugiego miejsca – 5 tys. zł,
  • trzeciego miejsca – 2,5 tys. zł.

Organizatorzy Konkursu

Organizatorem konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są:

Konkurs objęty został patronatami:


Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Głos Szczeciński, Głos Koszaliński, Głos Pomorza i Radio Szczecin i TVP3 Szczecin.

Tutaj znajdziesz 👉 Regulamin konkursu  oraz formularze 👇

plakat_konkurs_wiedzy_o_MEW_2024 2 pracownicy na łopacie morskiej turbiny wiatrowej